29 Ocak 2016 Cuma

Kitap Yorumu + Playlist: Bir Başka Mavi


Orijinal Adı: A Different Blue
Yazarı: Amy Harmon
Çevirmeni: Arzu Altınanıt
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Türü: Genç Yetişkin, Yeni Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 386


TERSYÜZ’ün yazarından, hiç kimsenin "birisi" olmasının... alışılmadık bir dostluğun, umudun iyileşmeye ve kefaretin aşka dönüşmesinin hikâyesi. 
Blue Echohawk kim olduğunu bilmiyordu. Gerçek adından ya da doğum gününden bihaberdi. İki yaşında terk edilmiş, bir başıboş tarafından büyütülmüş ve on yaşına kadar okul yüzü dahi görmemişti. On dokuz yaşına geldiğinde, yaşıtları üniversiteye ya da yeni hayatlarına doğru giderken, Blue hâlâ lise son sınıftaydı. Annesiz, babasız, inançsız ve geleceksiz Blue Echohawk aynı zamanda zorlu bir öğrenciydi. Sertti ve kendi bildiğini okuyordu. Ayrıca son derece çekiciydi. Yani, genç bir İngiliz olan ve sorun çıkaranları kanatları altına almaya meyilli ve Blue'yu çözmeye kararlı tarih öğretmeninin tam tersiydi. 
Âşık olmak, kim olduğunuzu bilmediğinizde zor olabilir. Kim olduğunu ve sizinle neden birlikte olmaması gerektiğini tam olarak bilen birine âşık olmak ise imkânsızdır.

Bir Başka Mavi, her zamanki gibi Amy Harmon'ın müthiş ara metinleri ile insanda derin etkiler bırakan bir roman.


Ben hiç kimseyim. 
Ya sen kimsin. 
"Ben Manny'im," demişti sanki bunun yeterli olması gerekiyormuş gibi. Neden yeterli değildi? Çünkü sadece kendin olmak için gösterilen iyi niyetli bütün isteğe rağmen daha sen KİM olduğunu bilmezken kendin olman mümkün olamazdı.

Blue Echohawk, annesiz babasız en önemlisi kimliksiz bir kız. Yaşını, nerede, kim tarafından dünyaya getirildiğini bilmiyor. Yerli Amerikalı Jimmy Echohawk tarafından yetiştirilmiş, yıllarca ormanda göçebe hayatı yaşamış daha sonra baba bildiği Jimmy ölünce hiç tanımadığı halasının yanına yerleşmiş. Babası ile yaşadığı izole hayatın ardından gerçek dünyaya alışmaya çalışan Blue 19 yaşında lise son sınıfa gidiyor. Çevresindeki insanlara gerçek benliği yerine okulda "sürtük" diye adlandırılan yanını gösteren Blue, okula yeni gelen tarih öğretmeni Darcy Wilson'ın hayatındaki varlığı ile her anlamda değişmeye başlıyor.


"Seni tanıdığımdan beri keşke daha iyi... daha farklı bir hayatı olsaydı diyorum. Ama farklı bir hayat seni farklı bir Blue yapardı. Ve en büyük trajedi de bu olurdu."

Blue, daha önce sorgulamadığı geçmişini, bugününü ve yarınını düşünmeye, yaşamında değişiklikler yapmaya karar veriyor. Fakat işler hiç de istediği gibi gitmiyor.


"Pişmanlık yaşamın ağızda bıraktığı kötü tattır."

Hayatının en önemli kararını vermek zorunda kalan Blue'nun başından geçenleri okumak keyifli, hüzünlü ve bir o kadar etkileyici. Onun geçmişinden sıyrılıp geleceğine yön verme çabaları takdir edilesi. Tarih dersinde işlenen konular, anlatılan efsanelerle bütünleşen roman boşlukları çok güzel dolduruyor. 


Başkaları gibi değildim çocukluktan beri, 
Görmedim başkalarının gördüğü gibi
Ortak bir pınardan almadım tutkularımı,
Aynı kaynaktan almadım kederimi. 
Uyandırmadım yüreğimi sevince aynı seste...

Amy Harmon başı dik, aklına koyduğunu yapan, güçlü ve çok sağlam bir kadın karakter yaratmış. Daha önce okuyup oldukça beğendiğim Teryüz romanında da aynı duyguları hissettiren 
yazar, günümüzün tipik romancılık anlayışı olan "erkek karakteri yüceltme, kadın karakteri yerme" anlayışından çok çok uzak. Tabii ki bir kadının bakış açısından yazdığı için erkek karakterleri tasvir edişi biraz daha farklı fakat hiçbir zaman aşırıya kaçmıyor. Darcy Wilson gibi sevimli ve sevilesi bir karakter yaratırken bile normalliği koruyor. Dozu çok iyi ayarlıyor. 

Karakterlerden biri İngiliz diğeri Amerikalı olunca çeviri konusuna da ufacık değinmek istiyorum. İki ülke aynı dili kullansa da aslında aynı dili konuşmuyor. Argo kelimeler arasındaki farkın Türkçe'ye çevrilişini çok beğendim. Özellikle bir bölüm var ki Wilson iki ülkede farklı kullanılan kelimeleri sıralıyor... çeviri oldukça başarılı. 

Bir Başka Mavi Playlist
DİNLEMEK İÇİN TIK Hiç yorum yok:

Yorum Gönder