1 Şubat 2016 Pazartesi

Kitap Yorumu: My Heart and Other Black Holes


Orijinal Adı: My Heart and Other Black Holes
Yazarı: Jasmine Warga
Türü: Genç Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 302

Tek bir parıltı her şeyi değiştirebilir.

Aysel, 16 yaşında, Amerika'da yaşayan Türk bir anne-babanın kızı. Psikolojik sorunlarına yenilerek bir gencin ölümüne sebep olan, hapishanedeki babası yüzünden Aysel'in hayatı kararmış durumda. Okulda ve kasabadaki herkes babası yüzünden onu suçluyor, ondan nefret ediyor. Annesi ve üvey kardeşlerinden uzaklaşan ve içindeki karanlığı daha fazla bastıramayarak babasına dönüşeceğinden korkan Aysel'in tek kurtuluşu intihar etmek.

Aysel'in, intiharını kolaylaştırmak için bir yardımcıya ihtiyacı var. Bu ihtiyacını bir internet sitesi aracılığıyla karşılıyor ve kendisine bir intihar partneri buluyor.

“I bet if you cut open my stomach, the black slug of depression would slide out.” 

Roman, bir yıl önce yaşadığı talihsiz bir olay sonucunda depresyona girmiş, bir basketbol oyuncusu. Yeteneği sayesinde önünde iyi bir gelecek uzanırken, o hayatından vazgeçmeyi aklına koymuş. İntihar planı neredeyse hazır ama onu annesinin göz hapsinden kurtaracak bir partnere ihtiyacı var. İnternet sitesinde bir ilan oluşturuyor ve ilana dönüş yapan kişi ise Aysel oluyor.

"I wonder if that's how darkness wins, by convincing us to trap it inside ourselves, instead of emptying it out. I don't want it to win." 

İkisini bir araya getiren intihar olgusu, birbirlerini ve dolayısıyla kendilerini daha iyi tanımalarına vesile oluyor. İntiharı planladıkları gün yaklaştıkça, partnerinin kesin tavırları Aysel'in hayata bakış açısını değiştiriyor.

"I will be stronger than my sadness."

Kitap genel olarak sade bir şekilde ilerliyor. Sona doğru beklenmedik (ya da bir nevi başından beri bekledik) bir olayla aksiyon yükselse de hikaye ruhundan bir şey kaybetmiyor. Amacına ulaşıyor ama... Ama yazar keşke kurguyla biraz oynasaymış diyor insan, çünkü iyi bir konu ve iyi bir karakter (Roman) var (Aysel konusunda aynı fikirde değilim) ama engebeli bir yol ararken karşınıza düz bir patika çıkıyor.

"Sometimes I wonder if my heart is like a black hole--it's so dense that there's no room for light, but that doesn't mean it can't still suck me in."

Not: Kitabı Türkçe okumak isteyenlere de haklarının alındığını duyurmakta yarar var. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder