16 Şubat 2016 Salı

Yeni Kitap: The Girl from Everywhere (by Heidi Heilig)

Orijinal adı: The Girl From Everywhere  
Yazarı: Heidi Heilig 
Türü: Genç-Yetişkin, Fantastik, Tarih
Sayfa Sayısı: 464

Nix'in hayatı 1868'de Honolulu'da başlar. Yolu, Binbir Gece Masalları'na mekan olan mistik İskandinavya'dan modern zamanın New York'una kadar pek çok gerçek ve kurgu diyardan geçer. Elinde bir harita olduğu sürece gemisi The Temptation'la zamanda istediği yere, istediği tarihe yolculuk yapabilen babası uzun zamandır peşinde olduğu, onları Nix'in doğumda ölen annesinin henüz yaşadığı yıllara götürecek olan 1868 tarihli Honolulu haritasını nihayet bulduğunda ise Nix için zamanda yolculuk eğlenceden korkuya dönüşür. Çünkü bu harita Nix'in hayatını - varlığını tehlikeye atıyordur.
Babası geçmişe, annesine dönüp tarihi değiştirirse Nix'e ne olacaktır? Nix'in geleceği, hayalleri, maceraları ve en önemlisi iki yıldır onlarla birlikte yaşan Kash'la olan yakınlığı silinip gitme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Heidi Heilig ilk roman denemesinde bizi günümüz New York'undan 19. yüzyıl Hawaii'sine, efsanelerin merkezine götürüyor. On altı yaşındaki Nix, babasının zamanda yolculuk yapan gemisiyle bütün dünyayı ve yüzyılları gezmiş, görmüştür. Babası onun hayatıyla kumar oynamaya kalkıştığında ise her şey son bulur. The Girl from Everywhere, fantastik olguları tarihle harmanlayan ve buna modern bir hava katan, iki kitaplık serinin ilki. Esprileri, diyalogları, farklı kültürlerden karakterleri, nefes kesen bir macerası ve etkileyici romantizmiyle Sabaa Tahir, Rae Carson ve Rachel Hartman okurlarını büyüleyecek gibi görünüyor.

 She is myth. She is history. She is gone. 

Ön kopyalarından birini okuma şansı bulduğum The Girl from Everywhere fantastik sever genç-yetişkin okurların ilgisini cezbedeceğe benziyor. Kitap yurtdışında bugün (16 Şubat) Harper Collins etiketiyle okurlarla buluştu.

Şimdilik iki kitaplık bir seri olarak düşünülmüş fakat ek olarak üçüncü bir kitabın daha çıkması olası.

*Konu çevirisi bana aittir.

1 yorum: