23 Nisan 2016 Cumartesi

Kitap Yorumu: Things We Know by Heart (by Jessi Kirby)

Orijinal Adı: Things We Know by Heart
Yazarı: Jessi Kirby
Türü: Genç Yetişkin, Romantik, Çağdaş Edebiyat
Baskı Yılı: Nisan, 2015
Sayfa Sayısı: 304
Bazı Şeyleri Unutamayız.

Bazı Şeyleri Değiştiremeyiz.

Quinn Sullivan kaybettiği erkek arkadaşının kalbini taşıyan hasta ile tanıştığında ikili arasında beklenmedik bir bağ oluşur.

Quinn, lisenin son yılında gerçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybeden erkek arkadaşı Trent'in organlarının bağışlandığı hastalara ulaşmaya ve geride kalan hayatının parçalarını birleştirmeye çalışır. Hastaların çoğu dönüş yapar, sadece biri yazdığı mektuba cevap vermez. Trent'in kalbini taşıyan kişi. Quinn, daima bir insanın ruhunun kalbi olduğuna inanmıştır. Ve eğer Trent'in kalbini bulamazsa huzura kavuşamayacağına inanıyordur.

Bunun için her şeyi riske atan Quinn sistemin kurallarına karşı çıkar ve "o" hastaya, bu paha biçilemez hediye ile tüm hayatı değişen on dokuz yaşındaki Colton Thomas'a ulaşmaya karar verir. Ama ummadığı anda karşısına çıkan Colton Thomas ile arasında farklı bir etkileşim başlar. Hiçbir şeyden haberi olmayan Colton ile arasındaki bu duruma tüm benliğiyle karşı çıkmaya çalışsa da Quinn, onunla beraberken tekrar hayata döndüğünü hisseder. Fakat Colton'a ne kadar aşık olursa olsun, onun her kalp atışı Quinn'e kaybettiklerini hatırlatır...

Geneli itibari ile beğendiğim ve tavsiye edilebileceğim bir kitap. Empati kurulabilecek karakterler ve abartısız bir romantizm söz konusu. Organ nakli ile ilgili de oldukça bilgilendirici. Tek kusuru beklediğim kadar iyi yazılmış olmaması ve fazla kaderci yaklaşımı...

"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back." - Plato

Quinn'in bir yılı aşkın bir süre önce yaşadığı kayıp ve ardından hissettiği boşluk günlük hayatını fazlasıyla etkiliyor. Bu boşluktan kurtulmak için kaybettiği erkek arkadaşının kalbini naklettikleri hastayı bulup onunla yüzyüze görüşmek istiyor. Bu hasta ise donörün ailesi ve yakınları ile hiçbir şekilde bağlantı kurmak istemediğini belirtiyor. Fakat bu işin peşini bıurakmayan Quinn, Colton'ın yasal hakkını ihlal ederek onu buluyor. Her ne kadar onu bulmak şekli beklediğini tam tersi gerçekleşse de... çünkü sadece uzaktan onu görüp gitme planı yapan Quinn tedasüf eseri aynı kafede Colton ile karşılaşır. Colton'ı tanıyordur çünkü neredeyse bir yıldır onun nakil öncesinde yaşadıklarını anlatan, Colton'ın ablası tarafından yazılan bir blogu takip ediyordur. 

Aralarındaki çekim ikisi trafından gözardı edilemez çünkü Quinn'in farkında olarak sergilediği temkinli tavırları hiçbir şeyden haberi olmayan Colton'ı fazlasıyla etkiler.

"The average heart beats eighty times per minute, which means that, in any given day, your heart will beat approximately one hundred thousand times. In a year, it will have beaten forty-two million times, and in a lifetime it will beat nearly three billion times. All the while, it is taking in blood and expelling it to the lungs and throughout the body... It does not rest It does not tire. It is persistent in its drive and purpose."

Yazarın Quinn'in yaşadığı üzüntüyü, boşluğu ve depresyonu bize aktarırken sürekli kendini tekrar edişini sıkıcı bulsam da konusu itibari ile organ nakli, donör ve yakınlarının acısı, nakil sonrası hastaların yaşadığı sıkıntılı günler ve her bölüm başında kalple ilgili anatomik ve felsefik alıntılar oldukça etkileyiciydi.

Sanırım 3 yıldızı hak eden bir kitap ama yukarıda bahsettiğim bölüm notları fazlasıyla bilgilendirici ve etkileyiciydi. O yüzden 4 yıldız verdim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder