15 Nisan 2016 Cuma

Kitap Yorumu: Unhinge - Fairfax #2 (by Calia Read)

Orijinal Adı: Unhinge (Fairfax #2)
Yazarı: Calia Read
Türü: Yeni Yetişkin, Gerilim, Gizem
Baskı Yılı: Ocak, 2016
Sayfa Sayısı: 240
  
Victoria, Fairfax hastanesine gelmeden önceki yaşamaına dair pek bir şey hatırlamıyor. Geçmişini bu şekilde kabul eder ve hastanede yaşamaya devam ederç Güzel bebeği Evelyn'i hergün kucaklamak onun için yeterlidir sonuçta değil mi? 

Peki ya Evelyn ondan alınırsa? Bebeğinden koparıldığında Victoria'ın dünyası altüst olur. Ve dış dünya ile arasındaki tek engelin hastane duvarları olmadığını anlamaya başlar. Victoria kendi içerisinde aynalardan oluşan bir koridor yaratmıştır. Travmatik geçmine dair her anı onu gerçeğe bir adım yaklaştırır. 

Güzel bir ev, büyük bir aile olma yolunda ilerleyen bir çift... yine de bu mutlu evlilikle ilgili yolunda olmayan bir şeyler hisseder. Bir gün Victoria'yı ziyarete gelen bir yabancı, ona anılarını hatırlaması için baskı yapar. Gerçek anılarla kendi yarattıkları arasında ayrım yapmakta zorlanan Victoria, onu bu girdaptan çıkaracak tek şeyin yalnızca gerçekler olduğunun farkındadır.

Fairfax Serisi'nin ilk kitabı olan Kördüğüm/Unravel'dan hatırlayacağınız Mommy Dearest lakaplı Victoria'nın hikayesini konu eden Unhinge sonuna kadar gizem ve heyecan dolu. Calia Read tıpkı ilk kitapta olduğu gibi burada da tüylerinizi ürpertecek bir son hazırlamış.

"There’s no air here. We breathe in madness. We exhale insanity."

Fairfax kliniğinde yatmakta olan Victoria, geçmişine dair çok az şey hatırlamaktadır ve hatırlamadığı için içten içe mutludur. Çünkü en büyük korkusu hatırlayacağı şeylerin yükü altında ezilmektir.

Doktorunun çabaları ile geçmişine dair yeni şeyler hatırlamaya başlayan genç kadın, puzzleın parçalarını birleştirdikçe korkunç gerçekle yüzleşmeye başlar.

"What’s the point in having a memory when it doesn’t work?" 

Herkesi kendine hayran bırakan bir çift, mutlu bir evlilik, güzel bir ev... hayat aslında Victoria için dışarıdan göründüğü kadar toz pembe değildir. Bebek yapmaya karar veren kadın, eşi ile bu konuda anlaşamaz. Hayal kırıklıkları, tartışmalar, çirkinleşen ithamlar... İşler çok daha korkunç boyutlara vardığında ise hikaye nefes kesici bir hal alır.

Gerçekten çok beğendim. 

Not: Kitabın Türkçe hakları Yabancı Yayınları'nda ve çevirisi şu anda Arzu Altınanıt tarafından yapılıyor *yay*


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder