3 Haziran 2016 Cuma

Kitap Yorumu: All the Birds in the Sky by Charlie Jane Anders

Orijinal Adı: All the Birds in the Sky
Yazarı: Charlie Jane Anders
Türü: Genç Yetişkin, Bilim Kurgu
Baskı Yılı: Ocak, 2016
Sayfa Sayısı: 320

Çocukluk arkadaşları Patricia Delfine ve Laurence Armstead, lisedeyken gizemli bir şekilde yollarının ayrılışından sonra ilk defa, beklenmedik bir şekilde karşılaşır. İkili uzun yıllar birbirinden uzak yaşamıştır, çünkü Define'in sihirli güçlerin ortaya çıkması ve Laurence'in iki saniyelik bir zaman makinesinin icat edişi hem akranlarını hem de ailelerini telaşlandırmıştır. 

Yok olmaya yaklaşan dünyada artık ikisi de yetişkindir ve hipsterların kabesi San Fransico'da yaşamaktadır. Laurence, küresel ısınmaya çözüm arayan bir grup bilim insanı ile çalışan dahi bir mühendistir. Patricia ise gizli bir sihir akademisi olan Eltizley Maze'den mezun olmuş ve bir grup gizli sihirbaz ile dünyadaki kötülükleri iyileştirmek için mücadele etmektedir. Patricia ve Laurence'in farkında olmadığı şey, gençlik yıllarında başlayan, şu an tekrar buluşmalarına vesile olan ve ikisini de aşan bir şeydir; dünyayı kurtarmak ya da onu karanlık bir çağa terk etmek.

Sihir dolu, hayatı irdeleyen bu trajikomik hikaye aşkı ve kıyameti bir araya getiriyor.


Düşündürücü bir kıyamet öncesi hikayesi.

Harry Potter, Doctor Who, Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları ve son olarak da fena halde Interstellar’ı anımsatan öykü, tüm bunların tuhaf bir harmanıydı adeta.

"Society is the choice between freedom on someone else’s terms and slavery on yours."

Kurgusu eksiklerine rağmen başarılı, karakterleri sevilesiydi. Çocukluklarından yetişkinliklerine kadar bir dönem anlatıldığından onları yakından tanıyormuşum gibi bir hisse kapıldım.

"What was worse, being crazy or being evil?"

Zaman zaman kullanılan fazlaca teknik bilgi hikayeyi benim açımdan bazı noktalarda anlaşılmaz kıldı (fiziğim kötü, ne yapabilirim?!). Ve bir iki yerde hikayenin kopuk olduğunu hissettim. Aradan bir şeyler, birkaç sayfa eksik gibiydi.

"We humans don’t have any natural predators left, so nature has to find other ways to handle us."

Eksi yönlerini görmezden gelirsek kurgu dünyamızı etkileyecek olan küresel ısınmanın sonuçlarına gerçekçi bir bakış açısı sunuyor. Şu anda bile ufak ufak etkilerini yaşadığımız felaketler ve savaşların sonucunun nerelere varabileceği ürkütücü bir gerçeklikle anlatılıyor. Bunların dışında eğlenceli, düşündürücü ve özellikle son çeyrekte oldukça sürükleyiciydi.

Son olarak bu kitabın Türkçe edisyonunun Yabancı Yayınları tarafından bu yıl içerisinde çıkacağını belirteyim :)

2 yorum:

  1. Kitap bu yılki Nebula ödüllerinde en iyi roman seçilmiş, hem konusu hem de ödüle layık görülmesinden dolayı merak ettim. Umarım Yabancı Yayınları kitabı en kısa zamanda çıkartır. =)

    YanıtlaSil
  2. Muhteşem değildi ama keyifli ve düşündürücüydü. İnsanoğlunun yok ettiği dünyayı son nefesinde, bilim ve büyü ile kurtarma çabaları etkileyiciydi. Yabancı 2016 içerisinde çıkaracaktı sanki sonra ne oldu bilmiyorum hâlâ bekliyorum ben de :(

    YanıtlaSil