8 Haziran 2016 Çarşamba

Kitap Yorumu: The One-in-a-Million Boy by Monica Wood

Orijinal Adı: The One-in-a-Million Boy 
Yazarı: Monica Wood 
Türü: Yetişkin, Tarih, Çağdaş Edebiyat  
Baskı Yılı: Nisan, 2016 
Sayfa Sayısı: 320

Gülmeyi, ağlamayı ve sıradan insanların sıradışı öyküleri üzerine düşünmeyi sevenlerin milyonda bir karşısına çıkacak bir hikaye.

Ona Vitkus, 1914 yazında başına gelenlerden sonra hayatını hep göze batmadan ve sırlarını kimseye açmadan geçirmiştir.

Bir gün dünya rekorlarını bir tutku haline getiren bir çocuk ortaya çıkar ve tüm bunları değiştirir. Çocuk 11 yaşındadır. Ona ise yüz dört yıl, yüz otuz üç günlük (ve devam eden) bir yaşam sürmüştür. Ve çocuk, tutkusu ile Ona'ya hayatında ilk defa kendini özel hissettirmeye başlar.

Çocuğun son ziyaretinin üzerinden iki hafta geçer ve ne eglen ne giden vardır. Hayalkırıklığı yaşayan Ona onun da diğer insanlardan farklı olmadığını düşünmeye başlar.

Sonra bir gün çocuğun babası çıkagelir ve oğlunun yarım bıraktığı yardım işini devralır. Yaşlı kadın, garip işlerini yaptırmanın yanı sıra genç adamın hayata dair inancını da geri kazanmasına vesile olur. 

104 yaşındaki Ona Vitkus’un yolu bir gün 11 yaşındaki, çevresindekiler ile iletişim sorunları yaşayan bir çocukla kesişiyor. Yaşlılara gönüllü yardım projesinde çalışan çocuk her hafta Ona'nın evine gelip ona yardım etmeye başlar. Daha sonra bu ziyaretler, çocuğun okul ödevine yardım etmek için Ona'nın geçmişiyle ilgili kesitler anlattığı belgeselin kaydedildiği oturumlara dönüşür.

Bir sonraki ziyaret gününde çocuğun haber dahi etmeden gelmemesi her şeyin değişmesine ve yaşlı kadının kalbinin bir kez daha kırılmasına neden olur.

Genel olarak Ona'nın hayat hikayesine odaklanan roman aslında bir babanın çocuğunu sevmeyi öğrenişini, sevginin farklı yönlerini, zamanın insanlar üzerindeki etkisini çok güzel anlatıyor.

Yaşanan üzücü olayın ardından üç kırık kalp; Ona, Quinn ve Belle (çocuğun anne ve babası) bir araya geliyor ve hayata farklı bir gözle -çocuğun gözüyle- bakabilmeyi öğreniyor.

Quinn’in şaşkınlığını, hissizliğini ve kendini sorgulayışını; Belle’in oğluna olan tutkusunu, sevgisini ve duygusallığını; Ona’nın yaşına rağmen dimdik duruşunu, yaşadıklarını, acılarını, devirdiği koca bir asrın sorunlarını ve en önemlisi kendini bir kadın olarak nasıl geliştirdiğini okumak ve bundan etkilenmemek mümkün değildi.

Çok çok başarılı karakterlerin harmanlanışı ve kurgunun güzelliğiyle bu romanı çok seveceğinizi düşünüyorum. Tavsiye edilir :)


The One-in-a-Million Boy tanıtım videosu

3 yorum:

 1. okuma listesine alınabilir :) sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler. Alınacak listeme ekliyorum. Oğlumun da okuayabileceği türden bir kitap olması sebebiyle daha da hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim! Keyifli okumalar şimdiden :)

   Sil