3 Haziran 2016 Cuma

Kitap Yorumu: Please Don't Tell by Laura Tims

Orijinal Adı: Please Don't Tell
Yazarı: Laura Tims
Türü: Genç Yetişkin, Gizem
Baskı Yılı: Mayıs, 2016
Sayfa Sayısı: 352

Joy, Adam Gordon'ı öldürdü - ya da en zından o öyle zannediyor. Parti gecesinde yaşananlar tam bir sis perdesi. Joy, Adam'ın ikizi Grace'e yaptıklarını biliyor, bunun bedelini ödeteceğini de.  

Joy'un beklemediği şey, olaya başka birinin şahit olması. Bir gece penceresinden içeriye biri bir not atar, Joy'u her şeyi anlatmakla tehdit eder. Kimliği belirsiz bu şantajcı Joy'u kullanarak çevresindeki insanların sırlarını ortaya dökmeye başlar. Soruşturma derinleşir ve eğer Joy şantajcıyı bulamazsa korkunç bir tercih yapmak zorunda kalacağının farkına varır. 

Laura Tims, iki kız kardeşin arasındaki sorunlu ilişkiyi, birbirleri için yapabileceklerini karanlık ve ilgi çekici bir anlatımla sunuyor. Please Don't Tell sayfaları art arda çevirmek isteyeceğiniz, doğru ve yanlış arasında gidip geleceğiniz bir kitap.  


Grace ve Joy, birbirlerinden fazlasıyla etkilenmiş ikiz kardeşler. Joy, Grace gibi olmak istiyor. Grace ise Joy. Bu hikaye ise bize onların kendi benliklerini bulma çabalarını anlatıyor. Biraz Sherlockvari bir kurgu ile.

Geçtiğimiz Kasım ayında ön kopyalarından birini okuma şansı bulduğum bu güzel kitapta neredeyse her genç-yetişkin romanında olduğu gibi yine ergenlik dönemindeki gençlerin yaşadığı trajediler, kırgınlıklar ve sağlam dostluklar işlenirken onların kimlik bulma arayışları konu ediliyor. Fakat kitap, türü arasında bir adım öne çıkabilecek kadar güçlü. Baştan sona gizemli bir şekilde ilerleyen hikaye sürekli bir tahmin yürütme oyunu ile finale kadar gizemini koruyor. Şaşırtıcı bir finalle sona eren kitap durup biraz düşünmeme neden oldu. Ardından daha fazlası olsa da okusam dedim.

"The thing about guilt is that it doesn't make you want to fix yourself. It makes you shredded and hopeless and small."

Laura Tims, genç yaşına rağmen oldukça başarılı bir kalem gibi görünüyor. Rainbow Rowell ve Stephanie Perkins’in harmanlanmış versiyonu adeta.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder