17 Ekim 2016 Pazartesi

Haber: Veronica Roth'dan Yeni Kitap 'Carve the Mark'

Veronica Roth, dünya genelinde 35 milyon baskı yapan Uyumsuz Serisi ile gerek dünyada gerekse ülkemizde oldukça popüler oldu. Serinin film uyarlaması yapıdı, ilk film büyük ilgi görse de sonu hüsranla bitti. 

Kalemini sevdiğim bir yazar olan Roth, nedense Uyumsuz Serisi'nin sonuna doğru fena bocaladı. Özellikle de son kitapla beraber okurlarından büyük tepkiler alan Roth'un verdiği aradan sonra dönüşünün nasıl olacağı merak konusuydu.

Yazarın yeni kitabı, Carve the Mark yine genç-yetişkin türünde distopik bir bilim kurgu. Herkesin özel bir yeteneğinin olduğu bir gezegende, yetenekleri kötü amaçlar için kullanılan iki karakterin sistemle mücadelesinin konu edileceği bu yeni roman gördüğünüz üzere oldukça tipik bir temaya sahip.

Bu hikayeyi 12 yaşından beri tekrar tekrar yazdığını belirten Roth, kitabı hakkında şunları söylüyor: "Nasıl yoluna koyacağımı bir türlü çözemedim. Kaçırılan ve götürüldüğü yerde evinden daha iyi uyum sağlan bir oğlanın hikayesini anlatmak istedim. Yani düşünsenize ülkenizin kötü düşmanları var ve siz kendinizi onlara daha yakın hissediyorsunuz? Bu sizi nasıl biri yapar? Hikaye o zamandan bu yana çok değişti tabii ama asıl konu hala aynı.

Şunu söylemeliyim ki bu kitap iyi insanların, dünyayı korumak için, doğru şeyler yapmasını konu etmiyor. Bu kitap daha çok umutsuz insanların amaçları uğruna yaptıklarını konu ediyor. Sorun şu ki onlar ne yapacaklarını bilmiyorlar. Carve the Mark, büyük, geniş, zengin bir tarihi, kullanılan farklı dilleri ve gizemli bir oluşumu olan bir gezegende geçiyor. Yani distopyalarda yaratılan o kasvetli dünyalardan birinde geçmiyor. Ama aynı zamanda bizim dünyamızda da geçmiyor."

480 sayfalık Carve the Mark, 17 Ocak 2017'de Katherine Tegen Books etiketiyle yurtdışında yayınlanacak.


Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder