15 Ekim 2016 Cumartesi

Kitap Yorumu: Kafes (by Josh Malerman)

Orijinal Adı: Bird Box
Yazarı: Josh Malerman 
Çevirmeni: Aslı Dağlı 
Türü: Korku, Gizem, Gerilim 
Yayınevi: İthaki Yayınları 
Baskı Yılı: Ağustos, 2015 
Sayfa Sayısı: 336

Dışarıda bir şey var…

Görülmemesi gereken korkunç bir şey… Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor.

Malorie ve iki çocuğu, olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındaydı. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı.

Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat... Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?

Beklediğim son bu değildi. Kurgu eksik, kurgu yarım, ben üzgün...

"Görülmemesi gereken korkunç bir şey...
Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor."


Bu gerçekle beş yıl boyunca mücadele etmek...

Malorie'nin iki çocuğuyla çıktığı yolculukla başlıyor her şey. Kadın bir şeyden, "o" ya da "onlarla" göz göze gelip aklını kaçırmaktan, kendine ve çocuklarına zarar vermekten, ölesiye korkuyor. Arada yaşanan süreci adım adım iki farklı Malorie'nin bakış açısından okuyoruz. Şimdiki Malorie; temkinli, deliliğin sınırlarında gezen bir anne. Eski Malorie; umutlu, ürkek, tek başına kalsa öleceğinden endişelenen bir genç kadın.

Sonuna kadar sizi gerim gerim geren, adım adım sizi şok edecek bir gerçeğe sürükle... 


...yeceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Son 20 sayfaya kadar bu kitap için mükemmel bir kurgu diyebilirdim fakat o son hiç olmamış, hem de hiç. Yani aslında kitap ne olduğunu bilmediğimiz, gören insanları delirtip manyakça şeyler yaptıran varlıkları anlatıyor, çok da güzel anlatıyor ama o varlıklar nedir biz hiçbir zaman öğrenemiyoruz. Gerçekten varlar mı? Yoksa bu, hikayedeki insanların çaresizce korktukları bir hiç mi? Sanırım Josh Malerman gizemin bize iyi geleceğini düşünmüş ama bunun kurguyu kalitesizleştirdiğini fark etmemiş. Sanki içten içe Gary'nin söylediklerine inanmamızı istemiş gibi.

"Bunun bir adamın diğerinden daha iyi hazırlanmasıyla ilgili olduğunu sanıyorum. Bunu daha ziyade üç boyutlu bir film gibi düşünüyorum. Başlangıçta seyirci, nesnelerin gerçekten üzerine geldiğini düşünür. Kendilerini korumak için ellerini kaldırırlar. Ama akıllı olanlar, çevresindekilerin farkında olanlar filmin başından sonuna kadar güvende olacaklarını bilirler."
Beni INSTAGRAM, TWITTER, FACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder