18 Ekim 2016 Salı

Kitap Yorumu: Swear on This Life (by Renee Carlino)

Orijinal Adı: Swear on This Life
Yazarı: Renee Carlino
Türü: Yeni Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: Ağustos, 2016
Sayfa Sayısı: 320

Gizemli yazar J. Colby'nin ilk romanı çok satanlar listesine girdiğinde ve yılın konusu haline geldiğinde Emiline bu kitabı okumaya karar verir. San Diego Üniversitesi'nde yazarlık dersinde asistan hocalık yapan Emiline yazarlık hayatında bocalarken,  uzun bir ilişkinin içine sıkışıp kalmıştır. Ve mevzu bahis kitabı yazan genç ve yetenekli yazarın başarısı karşısında pek de hoşnut olmamıştır. 
Fakat, Emerson ve Jackson isimli iki çocukluk arkadaşının aşkını ve içinde bulundukları berbat hayattan kurtulup daha iyi bir yaşam kurma hayallerini anlatan kitap daha ilk safyadan Emiline'i kendine çeker. 
Çünkü roman, Emiline'in kendi karanlık ve umutsuz çocukluğunu anlatıyordur ve yazar J. Colby de en yakın arkadaşı, yıllardır görmediği ilk aşkı Jase'den başkası değildir. Romanın, onun bakış açısından yazılmış olmasından mutlu olmak yerine sinirden köpüren Emiline, Jase'in travmatik çocukluğunu gözler önüne sermesinden rahatsız olur.  
Huzura erebilmesinin tek yolu J. Colby'i bulmak ve ona hesap sormaktır, fakat Emiline yazılan romanın arkasındaki gerçekleri öğrenmeye hazır mıdır? “Isn’t it weird that we had nothing at the time … but somehow it felt like we had everything.”

Swear on This Life, çocukluğundan beri yazar olmayı kafaya koymuş ama bu konuda bir türlü istediğini yazamamış, çocukluğundaki trajedilerin etkilerini üzerinden atamayan, geçmişi sırlarla dolu Emiline'in hikayesini konu ediyor. Bir gün arkadaşı ona bir kitap verir ve okumasını ister. Emiline kitabı okumaya başladığında, karakterler ve yaşanan olayların çok tanıdık olduğunu fark eder.

Çocukluk arkadaşı, ilk aşkı Jase, çocukken hep planladığı şeyi yapmış ve bir roman yazmış; onların hikayesini anlatmıştır. Erkek arkadaşı da dahil, geçmişi hakkında kimseye hiçbir şey anlatmayan Emiline tüm çocukluğunun kendisinden izin alınmaksızın ortaya dökülmesinden rahatsız olur. Ve yıllardır görüşmediği, kendisinden haber dahi almadığı Jase'in karşısına dikilip bunun hesabını sormak ister ama işler istediği gibi olmaz.

"This could be the best thing for us, after it stops being the worst.”

Bir an geldi It Ends with Us okuyormuşum gibi hissettim ama Carlino bir Hoover olamıyor tabii. Çok bilindik ama yine de karakterleri ile orijinalliğini koruyan bir hikaye. Özellikle de sona doğru duygular sel oldu.

Benim için eksi olan tek konu yer yer fazla cheesy olması ama bu Carlino'nun hep yaptığı bir şey sanırım çünkü Before We Were Stangers'da da aynı şeyden şikayetçiydim.


 

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder