14 Ekim 2016 Cuma

Kitap Yorumu: Why We Broke Up (by Daniel Handler)

Orijinal Adı: Why We Broke Up
Yazarı: Daniel Handler
Türü: Genç Yetişkin, Çağdaş Edebiyat
Baskı Yılı: Aralık, 2011
Sayfa Sayısı: 236

Sana neden ayrıldığımızı anlatıyorum, Ed. Bu mektupta ayrılığımıza neden olan asıl gerçeği yazıyorum. 

Min Green ve Ed Slaterton ayrılır, Min bir mektup yazar ve bir kutuyla beraber Ed'e verir. Kutunun içinde ayrılıklarının nedenleri vardır; iki şişe kapağı, bir sinema bileti, katlanmış bir not, bir kutu kibrit, bir gönye, kitaplar, oyuncak bir kamyon, çirkin bir çift küpe, otel odasından alınmış bir saç fırçası ve onların deli dolu, tutkulu, kalp kıran ilişkilerine dair diğer her şey.

Kitap baştan sona Min ve Ed'in neden ayrıldıklarını anlatan bir mektuptan oluşuyor. Önce etkilenme ile başlayan ve çok kısa sürede aşka dönüşen Min ve Ed'in ilişkisi başladığı hızla da son buluyor. 

Min, Ed'e yazdığı mektupta beraber geçirdikleri süre boyunca biriktirdiği hatıraları/nesneleri tek tek ortaya döküyor. Aşkın ve ayrılığın anlatıldığı, sevgi ve nefret dolu bu uzun mektup farklı bir üslupla yazılmış. Alabildiğine uzun, sadece virgüllerle ayrılmış cümlelerden oluşuyor. Okumak ve bu dile alışmak biraz zor. Fakat sona doğru, alışınca, şiirsel gelmeye başlıyor.

Karakterler yer yer sevimli ama genel anlamda "bu kadar salak olunmaz canım" denilecek cinsten. Min kendi saf davranışlarına bakmadan sürekli Ed'i eleştiriyor. Eleştiriyor, seviyor, eleştiriyor, seviyor, seviyor ve en sonunda nefret ediyor. Ed de tam beklendiği çıkıyor zaten. Ve o koca mektup sadece sızlanmadan ibaretmiş gibi geliyor.


 

Beni INSTAGRAM, TWITTER, FACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder