10 Kasım 2016 Perşembe

Kitap Yorumu: The Air He Breaths - Elements #1 (by Brittainy C. Cherry)

Orijinal Adı: The Air He Breaths (Elements #1)
Yazarı: Brittainy C. Cherry
Türü: Yeni Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: Eylül, 2015
Sayfa Sayısı: 354

*Türkçe edisyonu Geçmişin Kırıkları adıyla Yabancı Yayınları'ndan çıktı.

Beni Tristan Cole hakkında uyarmışlardı. "Ondan uzak dur," demişlerdi. 

"O bir pislik." 
"O duygusuz." 
"O yaralı."

Birisini dış görünüşüne göre yargılamak, Tristan'a bakıp bir canavar görmek kolaydı. Ama ben bunu yapamazdım. Onun içinde taşıdığı enkazı kabul etmeliydim çünkü benim içimde de bir enkaz vardı. İkimiz de yapayalnızdık. İkimiz de yanımızda olacak birini arıyorduk. Daha fazlasını arıyorduk. İkimiz de geçmişin kırık parçalarını bir araya getirmek istiyorduk. Belki o zaman nasıl nefes alındığını hatırlayabilirdik...

İki insan. En sevdiklerini kaybetmiş iki kırık kalp. Kader onları yanyana getiriyor. Elizabeth, eşini bir trafik kazasında kaybetmiştir ve derin bir üzüntü içerisindedir. Küçük kızı için daha sağlam durabilmke, kendine gelmek ve kafasını toplamak için gitti annesinin evinden döndüğünde yolu yan komşusu Tristan ile kesişir. Eşini ve çocuğunu bir trafik kazasında kaybetmiş bu adam, Elizabeth'in yokluğunda mahalle halkı tarafından mimlenmiş bir yeni komşudur. Herkes Elizabeth'e ondan uzak durmasını söyler. Fakat Elizabeth, Tristan'da kimsenin görmediği bir şeyler görmüştür ve adam ne kadar kaba ve kötü davranırsa davransın Elizabeth ona sırtını dönemez. 

"Forever was much shorter than anyone would ever like to believe."

Kaybettikleri eşlerinin yasını tutan bu iki insan zamanla üzüntülerini unutmak adına cinsel anlamda birbirlerini kullanmaya başlar ve bunun sadece seks olduğuna kendilerini ikna eder. Ama işler tabii ki onların söylediği doğrultuda gitmez. En başından beri aralarındaki çekimin sadece cinsellikle alakalı olduğunda ısrarcı olsalarda Tristan'ın buzları eriyen kalbi, Elizabeth'i çoktan etkilemiştir.

İkilinin hayata tekrar adapte olabilme halleri sanırım bu kitabın en güzel yanı. Brittainy C. Cherry kişisel gelişim kitaplarının yaptığı görevi bence romantik bir kurgu ile çok güzel başarmış. Bir sürü alt metinle ölüm sonrası yaşanan kederi nasıl atlatabileceğiniz hakkında ipuçları vermiş. 

Çabuk okunabilen, yüzünüzde bir sırıtma oluşturup ardından bir anda katıla katıla ağlatabilen garip bir kitap. Elizabeth'in arkadaşlarının tuhaflıklarına kahkaha atarken birkaç sayfa sonra Tristan'ın flashbacklerine gözyaşı dökebiliyorsunuz. 

"You know that place in between nightmares and dreams? The place where tomorrows never come and yesterdays don’t hurt anymore? The place where your heart beats in sync with mine? The place where time doesn’t exist, and it’s easy to breathe? I want to live there with you." –TC

Tristan'ın yaşadığı acıyı ve öfkeyi hissetmemek elde değil ama nedense Elizabeth'i okurken hiç böyle hissetmedim. Kitaplarda bazen bir cümle bile sizi bir anda kalbinizden vurup karakterle empati kurmanızı sağlayabilir. Elizabeth'de -kızıyla olduğu anlar dışında- bunu hiç hissedemedim.

Ayrıca etraflarındaki herkese şüpheyle yaklaşan iki insanın Tanner konusunda nasıl bu kadar saflaşabildiklerini de anlayamadım. Tanner vakası sonuna kadar saçmaydı. Gereksiz buldum. Yeterince dram vardı zaten. 

Üstelik sona doğru peyda olan, yazarın sanki yeni bir ekşın arayışıyla ortaya attığı kaderci yaklaşımı da sevmedim. 

"The Magic is about living for today and allowing yourself to breathe and be happy. My dear boyi to love is the magic."

Yani kitabın güzel yanları kadar bence eksi yanları da var ama öyle bir şeytan tüyü var ki bitirdiğinizde "Çok güzeldi be!" demeden edemiyorsunuz. 

Not: Kitap her ne kadar Elements Serisi'nin ilk kitabı olsa da bir standalone. Yani devamı yok.
Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder