27 Aralık 2016 Salı

Kitap Yorumu: It Ends with Us (by Colleen Hoover)

Orijinal Adı: It Ends with Us
Yazarı: Colleen Hoover
Türü: Yeni Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: Ağustos, 2016
Sayfa Sayısı: 367

EN SEVDİKLERİNİZ BAZEN SİZİ EN ÇOK İNCİTENLERDİR. 
Lily ağzında altın kaşıkla doğmamıştı, istediği hayatı elde etmek için çok çabalaması gerekiyordu. Maine'nin küçük bir kasabasında büyüyen Lily, nihayetinde üniversiteyi bitirdi ve Boston'a taşınıp kendi işini kurdu. Yakışıklı mı yakışıklı, sinir cerrahı Ryle Kinkaid ile tanıştığında ise Lily hayatının gerçek olamayacak kadar iyi bir hal aldığını düşünmeye başlamıştı. 
Ryle kendine güvenen, inatçı hatta biraz da bencildi. Aynı zamanda duyarlı, zeki ve Lily'e zaafı vardı. Fakat Ryle'nin bir ilişki fikrine olan bakış açısı rahatsız ediciydi. 
Lily, henüz çok yeni olan bu ilişkisiyi sorgularken aklı ilk aşkı, geride bıraktığı geçmişine dair bir bağlantı olan Atlas Corrigan'a gitmişti. Atlas bir zamanlar Lily'nin en yakını, tek korumasıydı. Ve tekrar ortaya çıktığında Lily'nin Ryle ile kurduğu her şey çatırdamaya başladı. 
Derin ve şahsi önemi olan bu romanda Colleen Hoover, yürek burkan bir hikaye anlatırken bir yazar olarak da yeni bir kademe atlıyor. 
It Ends with Us unutulmayacak bir aşk hikayesi.

Konusuna detaylıca değinmeyeceğim çünkü yukarıda anlatılandan çok da farklı bir şey anlatamayacağım sizlere. Sadece bu kitap konusundan çok çok çok ve çok daha fazlasını sunuyor diyebilirim. Sürprizler ve şok edici anlarla sizi kendine hapsediyor. Kurgunun güzelliği bir yana, karakterler ve onların yaşadıkları yüreğinizi burkuyor. Sokaklarda yaşayan bir gencin ümitsiz çabalarından tutun da eşinden şiddet gören bir kadının çaresizliğine kadar yaşamın en kötü yanlarına dokunuyor.

"In the future... if by some miracle you ever find yourself in the position to fall in love again . . . fall in love with me."

Colleen'in, çok aşina olduğu konuları bir roman kurgusu içerisinde ele alması bir yazar olarak cesur bir hareket. Özellikle de bu kadar objektif olabiliyorsa.

Lily, şiddet, kavga ve gürültünün eksik olmadığı bir evde büyür. Tek hedefi bir an önce o evden kurtulmak ve annesinin her gün yaşadıklarını yaşamayacağı bir hayat kurmak. Gençlik yılları boyunca tüm yaşadıklarını, ilk aşkını, ilk kalp kırıklığını kaleme aldığı ve Ellen DeGeneres'a hitaben yazılan günlüklerle Lily'nin hayatına yakından bir bakış atıyoruz. Günlükler sayesinde, o yıllarda, ansızın kızın hayatına giren Atlas'ı ve günümüzde yaşadıklarıyla da Ryle'ı tanımış oluyoruz. Ve belli bir yere kadar sanıyoruz ki aslında bu hikaye bize Lily'nin iki erkek arasında kalacağı bir aşk dramını anlatacak. Ama Colleen öyle bir plot twist yapıyor ki... Kitap bittiğinde epik bir aşk hikayesinden çok epik bir kadın hikayesi okuduğumuzu anlıyoruz.

"There is no such thing as bad people. We’re all just people who sometimes do bad things."

Yazar diyor ki; kader parmaklarımızın ucunda, verdiğimiz tek ve çok önemli bir kararla değişebilir. Ve buna en güzel örnek benim.

Çünkü kitabın sonundaki yazar notunu okuduğumuzda anlıyoruz ki bu hikaye bir kurgudan çok daha fazlası. Ve sanırım beni en en en çok etkileyen de bu oldu.

"It stops here. With me and you. It ends with us." 😭😭 2 yorum:

  1. Merak ettiğim bir kitap. Yorumu görünce hemen okumak istedim. Türkçe emisyonu daha çıkmadı sanırım. Çıkınca okurum ingilizceye çok hakim değilim maalesef :(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef henüz yayınlanmadı. Çıktığında mutlaka okumalısın! Şimdilik gözümüz kulağımız Epsilon'da :)

      Sil