25 Aralık 2016 Pazar

Kitap Yorumu: Out of Range (by Hank Steinberg)

Orijinal Adı: Out of Range
Yazarı: Hank Steinberg
Türü: Dram, Gerilim, Gizem
Baskı Yılı: Haziran, 2013
Sayfa Sayısı: 352

Ünlü televizyon dizisi Without a Trace'in yaratıcısı Hank Steinberg 'Out of Range'de kaybolan karısını aramaya koyulan bir eşin, kendisini tehlikeli bir uluslararası casusluk operasyonunun ortasında buluşunu konu ediyor.  
Gazeteci Charlie Davis, altı yıl önce Özbekistan'da hükümetin protestocuların üzerine yağdırdığı kurşunların arasında kalarak yaralanır. O ve hamile eşi Julie, canlarını zor kurtarır.  
Çocukları ile çıktığı bir Disneyland seyahati sırasında Julie ortadan kaybolur. Charlie'nin pek yakında keşfedeceği üzere bu sıradan bir kaçırılma vakası değildir. Charlie, Julie'yi bulmak için çabaladıkça fark eder ki aslında o göründüğü gibi biri değildir. Julie, tüm ailesini ateş hattına atacak tehlikeli sırlara sahiptir.  
Out of Range, son sayfasına kadar sizi merak içerisinde bırakacak sürprizler ve şaşırtıcı gelişmelerle dikkat çekici bir hikaye.

Hank Steinberg sana laflar hazırladım...

Şimdi bir insan hem Özbekistan'daki diktatörlüğün neden olduğu yıkıma dikkat çekmek, hem de bir gazetecinin kendi vatanı dahi olmayan bir ülke adına verdiği mücadeleyi konu etmek isterken nasıl bu kadar klişe bir aksiyon yazabilir? Hayır kitap güzel başlıyor, konu süper; bir gazeteci Özbekistan'da rejimin insanlar üzerindeki baskısını, şiddet yanlısı tutumunu ortaya çıkarıyor ve bir özgürlük mücadelesi başlatıyor. Gerçekte de yaşanan bu ayaklanmayla birlikte halk miting yapmak için 13 Mayıs 2005 yılında Fergana Vadisi'ndeki Andican şehrinde bir araya geliyor. Fakat ne yazık ki o gün medyanda toplanan halkın üzerine kurşunlar yağdırılıyor ve bir katliam gerçekleşiyor.  Kahramanımız Charlie ve eşi Julie'nin başlattığı mücadele de burada sona eriyor.

Ta ki 6 yıl sonra Julie ansızın ortadan kaybolana kadar. Karısının nerede olduğunu bulmaya çalışan Charlie onun izini Özbekistan'a kadar sürüyor. Sonrası ise güzel olmasına karşın klişelerle dolu tipik bir Amerikan aksiyon filmi tadında.

Kesinlikle iyi kurgulanmamış ama konusu itibariyle dikkat çeken ve sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz bir kitap. O yüzden kitap çıktığında (gözünüz Martı Yayınları'nda olsun) bir şans verebilirsiniz bence.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder