27 Ocak 2017 Cuma

Kitap Yorumu: My True Love Gave to Me: Twelve Holiday Stories

Orijinal Adı: My True Love Gave to Me: Twelve Holiday Stories
Yazarlar: Stephanie Perkins, Holly Black, Ally Carter, Matt de la Pena, Gayle Forman, Jenny Han, David Levithan, Kelly Link, Myra McEntire, Rainbow Rowell, Laini Taylor, Kiersten White
Derleyen: Stephanie Perkins
Türü: AntolojiGenç Yetişkin, Romantik
Baskı Yılı: Ekim, 2014
Sayfa Sayısı: 321

Yılbaşı hikayelerinden, yılbaşı filmlerinden, yılbaşına özel televizyon showlarından, sevdiğiniz dizilerin yılbaşı özel bölümlerinden keyif alıyorsanız hele de yılbaşı özel antolojilerinden hoşlanıyorsanız, en sevilen genç yetişkin yazarları tarafından yazılan ve yine çok sevilen genç yetişkin yazarı Stephanie Perkins tarafından derlenen on iki yeni yıl hikayesinden oluşan My True Love Gave to Me'ye aşık olacaksınız demektir. Noel'i, Hanuka'yı, Kış Dönümü'nü ya da Yeni Yıl'ı, hangisini kutlamaktan keyif alıyorsanız bu kitapta size uygun bir şeyler var. O zaman hadi, şöminenin başındaki rahat yerinizi alın. Eve kapanıp aşık olmanız için on iki nedeniniz var artık. 

Genç yetişkin türünde yazan 12 sevilen yazarın kaleminden 12 sevimli Noel ve tatil hikayesi.

Bazıları çok güzel, bazıları bir sürü güzel cümleyle dolu ama hikaye ne anlatıyor derseniz "sadece noel baba ve süsler falan vardı işte" diyebilirim, bazıları bence güzel olanların yanında cidden kötü, bazıları komik, bazıları trajikomik...

Özellikle Rainbow Rowell'ın Midnights hikayesi yine kalbimin ortasından vurdu. Çoook güzeldi. Keşke öykü değil de roman formunda yazsaydı diyerek aç gözlülük yaptım. Çünkü hiç bitsin istemeyeceğiniz bir şey.

Stephanie Perkins yine en tatlış halleriyle iki karakter yaratıp onları It's A Yuletide Miracle Charlie Brown'da bir araya getirmiş. Rainbow'un öyküsünden sonra en beğendiğim bu oldu sanırım. Türkiye'deki genç yetişkin türünde yazan, sözüm ona, yazarların aksine aşkı naif bir şekilde işleyen, kadın karakterleri erkeklere kul köle etmeyen, kırılgan erkekler yaratan yazarları seviyorum.

Matt de la Pena'nın Angels In The Snow'u güzeldi. Trajikomik, duygusal ve eğlenceliydi. Pena, kendi kimliğinden yola çıkarak göçmen bir gencin Amerika'da yaşadığı sorunlara dikkat çekmiş.

Jenny Han ise Polaris Is Where You Find Me ile fantastik bir boyuta geçip direk Kuzey Kutbu'na, Noel Baba'nın diyarına misafir ediyor bizi. Bu da yine keyif aldığım bir başka hikayeydi. Santa'nın çekik gözlü bir kızı olursa ve babasıyla birlikte hediye dağıtıma çıkarsa ne olur? Okuyun bence :)

Neredeyse bir yıllık bir süreçte okuyunca hikayeleri sevip sevmediğimi not almıştım ama keşke içerikleriyle ilgili fikirlerimi de zamanında not alsaymışım diyorum şu an çünkü beğenmediklerimi hatırlamıyorum bile hahaha!

Not: Duyduğuma göre kitabın hakları ile Pegasus Yayınları ilgileniyormuş. Almayı düşünenlere iyi şanslar diliyorum şimdiden :P


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder