20 Mart 2017 Pazartesi

Kitap Yorumu: Biz, Ölümlüler | Patrick Ness

Orijinal Adı: The Rest of Us Just Live Here
Yazarı: Patrick Ness
Çevirmeni: Berke Kılıç
Yayınevi: Yabancı Yayınları 
Türü: Genç Yetişkin, Çağdaş Edebiyat, Fantastik
Baskı Yılı: Aralık, 2016
Sayfa Sayısı: 264

Ya Seçilmiş Kişi değilseniz? 
Ya zombilerle, ruh emici hayaletlerle ya da o mavi parlak gözlü, ölüm getiren, yeni çıkan şey her ne ise onunla savaşması gereken kişi değilseniz? 
Ya sadece liseden mezun olmak, baloya gitmek ve birileri okulu tekrar havaya uçurmadan Henna'ya çıkma teklifi etmek isteyen Mickey gibiyseniz? 
Çünkü bazen her hafta bir yenisi yaşanan krizlerden daha büyük sorunlar da vardır ve bazen sıradan hayatınızdaki sıradışı şeyleri keşfetmeniz gerekir. 
Dağ aslanları en yakın arkadaşınıza tapıyor olsa bile. 
Ödüllü yazar Patrick Ness'in bu cesur romanı bize, olağandışılığın farklı şekillerde karşımıza çıkabileceğini hatırlatıyor.


İlk Patrick Ness kitabım bu olsun istediğim için kitabın Türkçe baskısını epeyce bir zaman bekledim. Beklediğime değdi mi emin değilim. Kitap kötü değildi, kesinlikle değildi. Fakat çok orijinal, whoaa dedirtecek bir şey de değildi.

"Herkes Seçilmiş Kişi olmak zorunda değil. Herkes dünyayı kurtaran adam olmak zorunda değil. Pek çok insan sadece hayatı ellerinden gelen en iyi şekilde yaşamak, kendileri için iyi olan şeyleri yapmak, iyi arkadaşlar edinmek, hayatlarını daha iyi hale getirmek, insanları doğru düzgün sevmek zorunda. En başından beri dünyanın bir anlamı olmadığını bilse de, yine de mutlu olmanın bir yolunu bulmak zorunda."

Hikayenin garip bir kurgusu var. Sözümona dünyayı bir zamanlar zombiler, vampirler istila etmiş. İnsanlar bunlarla mücadele vermiş falan filan... Ve şimdi küçük bir kasabada yine tuhaf olaylar baş göstermeye başlıyor. Indie çocuklar adı verilen outcast bir grup çocuk teker teker ölmeye başlıyor ve Mickey, kardeşleri ve arkadaşları bu olayın sırrını merak etmeye ve bunun daha önce yaşanan, ve yetişkinlerce hiç olmamış gibi davranılan istilalarla bağlantılı olabileceğini düşünmeye başlıyor.

Garip bir kitap... Garipliği cezbedici aynı zamanda. Sanki bir sürü alt metin var ama bir türlü tam olarak anlatılamıyor gibi. Çeviriden mi kaynaklı yoksa Patrick Ness bunu bilerek mi yapmış emin değilim ama bunun, yazarın bir numarası olabileceğini düşünerek okudum. Yetişkinlerin eleştirilmediği genç-yetişkin kitabı yoktur sanırım ama ilk defa bu kitaptaki eleştirilerin "cuk" diye oturduğunu gördüm.

"Yetişkinler dünyayı olağan görüp çoktan gündelik hayatın akışına kendileri kaptırıp yüz yıllık güzellik uykusuna dalmışlar. Çevrede olup bitenlere kuşkusuz gençliklerinde olduğu gibi merak ve heyecan ile bakmayı unutmuşlardı."

Bu yüzdendir ki ben hikayenin fantastik aksiyon boyutundan çok karakterlerin yaşamlarına ve sorunlarına değinilmesinden keyif aldım. Gençlerin kendi aralarındaki ilişkiler, arkadaşlıkları, kardeşlikleri ve yetişkinlere bakış açıları hoşuma gitti ama OKB'si olan Mickey ve kedi tanrısı (evet, kedi tanrısı!) olan Jared'ın diyalogları bu kitapta sanırım en sevdiğim şeydi.

 


Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder