5 Mart 2017 Pazar

Kitap Yorumu: Last Seen Leaving | Caleb Roehrig

Orijinal Adı: Last Seen Leaving
Yazarı: Caleb Roehrig
Türü: Genç Yetişkin, Gizem, LGBT 
Baskı Yılı: Ekim, 2016
Sayfa Sayısı: 336

Flynn'ın kız arkadaşı ortadan kaybolur. Flynn kendi sırlarını açık etmeden kız arkadaşının sırlarını nasıl çözeceğini düşünmeye başlar.

January kayıptır ve polisler Flynn'ın dahi cevaplayamayacağı sorular soruyordur.Arkadaşları bazı asılsız hikayeler uyduruyordur ve bütün gözler Flynn'a çevrilmiş durumdadır. Herkes erkek arkadaşı olarak January'in başına gelenleri en iyi onun bilmesi gerektiğine inanıyordur. 

Fakat Flynn'ın da kendi sırrı vardır ve January'nin kayboluşunun altındaki nedenleri çözmeye çalışırken kendiyle de yüzleşmek zorunda kalacaktır.


Hikaye 15 yaşındaki Flynn’ın kız arkadaşının ortadan kayboluşuyla başlıyor.

Her şeyden habersiz Flynn eve gelen polisler sayesinde January’nin birkaç gündür kayıp olduğunu öğrenir. Bir süredir Flynn’dan uzaklaşan kıza ne olduğu ve nerede olduğu bilinmez. En son görüştüklerinde tartışarak ayrılmışlardır çünkü Flynn kızdan bir şeyler saklıyordur.

Kasabada yapılan arama operasyonunda kızın kanlı kıyafetleri evinin arkasındaki ormanlık arazide bulunur. Polise verdiği ifadede o gece yaşananları anlatan Flynn, kendi sırlarını da ortaya dökmek zorunda kalır.

İtirafının ardından en yakın arkadaşıyla arası açılırken, January’nin iş arkadaşı Kaz’la aralarında yakınlık başlar. İkiliyi bir araya getiren nedense January’nin Kaz’e Flynn hakkında söylediği yalanlar olur. Görünen o ki January yaşadığı bunalımın etkisiyle etrafındaki herkese Flynn hakkında yalan yanlış şeyler anlatıyordur. Tabii Flynn’a da diğerleri hakkında.

Last Seen Leaving ilk başta tipik bir drama gibi başlasa da gittikçe tempo da, kurgu da müthiş bir hal alıyor. Flynn’ın January’i bulmak için verdiği çaba “15 yaşındaki çocuğun uğraştığı işlere bak, bu durumu araştıran bir polis ya da dedektif yok mu yahu?!” dedirtse de Sherlockvari araştırmalarında ve tehlikelerle yüzyüze geldiği anlarda gerilim tavan yapıyor. January’e duyduğu sevginin ileride belki cinsel dürtülere de neden olacağına inanan ve gey olduğunu kabullenemeyen Flynn’ın durumu etkileyici. Beklenenin aksine LGBT teması hafif ve sorunsuz işleniyor. İtirafının ardından, bir okur olarak ben de Flynn gibi büyük bir reddediliş ya da tepki beklerken hem ailesinden hem de okuldaki (en yakın arkadaşı hariç) çocuklardan destek görüyor.

Genel anlamda çok beğendim ama kurgu boyunca yazarın serpiştirdiği ekmek kırıntılarına takılıp kalınca mantık hataları bulabilmek mümkün. Mesela yazarın January’nin üvey babası ve kampanya danışmanıyla ilgili imalı, okları o yöne çeken cümlelerinin hiçbir sonuca bağlanmaması bu kitapla ilgili yarım kalan bir şeyler olduğu hissi yaratıyor ve sonunda January'e "ne" olduğu konusunda net bir şeyler vermiyor.


 

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder