6 Nisan 2017 Perşembe

Kitap Yorumu: We Are Okay | Nina LaCour

Orijinal Adı: We Are Okay 
Yazarı: Nina LaCour
Türü: Genç Yetişkin, LGBT
Baskı Yılı: Şubat, 2017
Sayfa Sayısı: 234

Hayatta birçok şeye ihtiyacınız olduğunu düşünürsünüz... Ta ki yanınıza sadece telefonunuzu, cüzdanınızı ve annenizin fotoğrafını alıp evi terk edene kadar.

Marin her şeyi bırakıp gittiğinden beri eski hayatındaki kimseyle konuşmamıştır. Evden ayrılmadan önceki son haftalarda kızın başından geçenleri kimse bilmiyordur. En yakın arkadaşı Mabel bile. Kaliforniya'dan kilometrelerce uzaklıktaki New York'ta bile, Marin geride bıraktığı hayatın ve yaşadığı trajedinin izlerini hissediyordur. Aylar sonra Mabel onu ziyarete geldiğinde ise Marin bugüne kadar dile getirilmemiş her şeyle yüzleşmek zorunda kalır.

"I was okay just a moment ago. I will learn how to be okay again."

Marin küçük yaşta annesiz kaldığında ona sahip çıkan, büyüten tek kişi büyükbabası olur. Büyükbabası ile mesafeli bir ilişkisi olsa da yaşlı adam onun her şeyidir.

Kitap Marin'ın büyükbabasının ölümünün ardında bıraktığı etkilerle başlıyor. Mabel yaşadığı kaybın acısıyla ve öğrendiği gerçeklerle şoka girip kimseye haber vermeden, yanına hiçbir eşya almadan şehri terk ediyor. New York'a yerleşiyor ve üniversiteye başlıyor.

En yakın arkadaşı ve Marin için çok daha fazlası olan, Mabel, Noel tatilini New York'ta geçirmeye karar verdiğindeyse Marin eski anılarla, büyükbabası ile ilgili gerçeklerle ve kendini hapsettiği yalnızlıkla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Karakterleri ve etkileyici anlatımı ile bu kitap beni çok etkiledi. Marin ve Mabel arasındaki naif, anlamlı ve belki de biraz hüzünlü ilişkiyi sevdim. Yazar yer yer aşırı betimleme yapsa da, üslubu o kadar güzeldi ki anlatmak istediği hüznü, yalnızlığı hissetmemek elde değildi.

"I hope you don't get in trouble," I said, but how could trouble find us?
We were miraculous.
We were beach creatures.
We had treasures in our pockets and each other on our skin."

Nina LaCour'un Everything Leads to You kitabı uzun zamandır listemdeydi ama yazarla tanışmama son kitabı vesile oldu. We Are Okay çok yeni ama ses getiren bir kitap. Okuyanları derinden etkiliyor. Öyle ki olumsuz eleştirenler bile kitabın çok iyi yazıldığında hemfikir. Bir yerde okumuştum, diyordu ki Nina LaCour yazmıyor adeta resim yapıyor. Aynen öyle işte! Kitapta elle tutulacak çok fazla olay yok belki ama anlatılan duygular çok yoğun ve gerçek.

Kapağın muhteşemliğine değinmiyorum bile. Tablo olarak al, as duvara!

Ayrıca kitabın Türkçe haklarının Yabancı Yayınları'nda olduğunu duydum, pek sevindim.
Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder