5 Mayıs 2017 Cuma

Kitap Yorumu: Confess | Colleen Hoover

Orijinal Adı: Confess
Yazarı: Colleen Hoover
Türü: Yetişkin, Romantik, Dram
Baskı Yılı: Mart, 2015
Sayfa Sayısı: 306

Auburn Reed'in tüm hayatı planlı programlıdır. Hedefleri belli ve hayatında hataya yer yoktur. Dallas'daki bir sanat stüdyosuna iş başvurusu için gittiğinde orada çalışan gizemli ressam Owen Gentry'e ilgi duymaya başlayacağını hayal dahi edemez.

Auburn bir kereliğine de olsa kalbinin sözünü dinleyip risk alır, fakat Owen'ın ondan sakladığı büyük sırları olduğunu öğrenir. Owen'ın geçmişte yaşadıkları Auburn'un hayatında şu anda önemli olan her şeyi tehlikeye sokar. Auburn'un hayatını eski rotasına sokabilmesinin tek yolu Owen'ı hayatından çıkarmasıdır.

Owen'ın en son istediği şey ise Auburn'u kaybetmektir. Fakat ne yaparsa yapsın Auburn'u gerçeğin sanat kadar subjektif olduğuna bir türlü inandıramaz. İlişkilerini korumanın tek bir yolu vardır o da itirafta etmek. Fakat onların durumunda itirafta bulunmak işledikleri günahtan daha yıkıcı olacaktır...


Sırlarla dolu bir kitabın özetini anlatmak gerçekten zor. Neresinden konuya girmeye çalışırsam çalışayım konuyu ele verecek bir duvara tosladım. O yüzden kitabın özetine değinmeden kurgu ve karakterlerle ilgili  yorumuma geçmek istiyorum. Colleen Hoover genelde dramatik yönü baskın hikayeler yazıyor, her ne kadar yetişkin içerikli olsa da bunu (türevlerine oranla) daha az ön plana çıkarıp kurguyu ve karakterleri parlatmaya çalışıyor. Bunda da bunu başarmış fakat diğer kitaplarına oranla vasat bir şekilde kaleme almış.

Evet karakterlerin sırları, üstü kapalı anlatılan gerçekler sonuna kadar sizi merak içerisinde bırakıyor ama... Ama, nedendir bilmiyorum Auburn bana fazla itici geldi. Bir kadının onun durumunda her şeyi yapabileceğini düşünüyor insan ama gerçek hayat böyle olmuyor, olmamalı da zaten. Okurken fena halde feminist damarım kabarmış olabilir. Owen'ın Auburn'e olan desteği, motive edici sözleri anlamlıydı. Sanırım Colleen Hoover'ı tam da bu yüzden seviyorum; her kitabında, yanındaki kadına, kadının kendine inandığından daha çok inanan ve destek veren erkek karakterler yaratıyor.

Owen'ın Auburn'le "tekrar" karşılaşmasına kaderci bir bakış açısı getirmiş Hoover. Normalde bu tarz rastlaşmaları fazla zorlama bulsam da bu kitapta oldukça etkileyici bir şekilde ele alınmıştı. Kaderci anlatımlara karşı bakış açımı değiştirdi bir an.

Velhasıl kelam Colleen Hoover "It Ends With Us" ile çıtayı o kadar yükseltti ki, bu türdeki her kitaba yan gözle bakar oldum. Confess de onlardan biri; karakterler eh işte, kurgu aşırı iyi değil ama merak unsuru sayfaları hızla çevirmenizi sağlıyor yine de bir IEWU olamıyor. 
Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder