3 Mayıs 2017 Çarşamba

Kitap Yorumu: Hava Uyanıyor | Elise Kova

Orijinal Adı: Air Awakens
Yazarı: Elise Kova
Çevirmeni: Yaprak Onur
Yayınevi: Yabancı Yayınları 
Türü: Fantastik, Genç Yetişkin
Baskı Yılı: Kasım, 2016
Sayfa Sayısı: 400

Solaris İmparatorluğu, başkenti birleştirmeye bir zafer uzağındaydı ve nadir görülen büyüsel bir yakınlığın sahibi, on yedi yaşındaki kütüphaneci çırağı Vhalla Yarl savaşın seyrini değiştirebilirdi.

Vhalla, Büyücüler Kulesi’ndeki gizemli büyü topluluğundan uzak durması gerektiğini bilerek büyümüştü ve kitapların sessiz dünyasında oldukça mutluydu. Ancak farkına varmadan, gelmiş geçmiş en büyük büyücülerden biri olan Prens Aldrik’in hayatını kurtardıktan sonra, yavaş yavaş onun dünyasına doğru çekildiğini hissediyordu. Şimdi önünde vermesi gereken zor bir karar vardı: Ya büyüsünü kabul edip bildiği hayatı terk edecek ya da büyücülükten defedilip eski haline dönecekti. Gölgelerde dolanan kudretli güçlerle birlikte, Vhalla’nın kararsızlığı ona sandığından çok daha fazlasına mal olacaktı.
  

Vhalla Yarl bir kütüphaneci çıkarığı fakat kendisinin bile henüz farkında olmadığı çok kudretli bir yeteneğe sahip. O, Solaris İmparatorluğunda neredeyse bir asırdır ortaya çıkmayan bir güce sahip;  bir Rüzgargüdücü. Yani imparatorluktakilerin deyimiyle bir büyücü. Büyücüler toplumda pek de hoş karşılanmıyor. Vhalla yeteneğini öğrendiğinde bunu kabullenmek istemiyor ve bir sır olarak saklamaya, hasır altı etmeye çalışıyor. Fakat yeteneği çok güçlü olduğu için böyle bir şansı yok.

Kütüphaneye isimsiz bırakılan küçük notlarla başlayan eğitim macerasında Vhalla bir büyücü olup olmayacağına karar vermeye çalışıyor. İsimsiz notlarla onu yönlendiren hocası ise Vhalla'yı büyücülüğün korkulanın aksine ürkütücü bir şey olmadığına ikna etmeye uğraşıyor.

Diğer yandan bir Prens Aldrik durumu var. İmparatorluğun varisi olan Prens Aldrik bir büyücü. Ateşi kontrol edebilen karanlık bir prens. Kendisini okurken gözünüzün önüne sık sık Grisha üçlemesindeki Darkling gelebilir. En azından ilk başlarda adeta bir Darkling okuyorsunuz. Sonrası ise daha karmaşık... Vhalla ile yolu kesiştiğinde kızın yeteneğinin suistimal edileceğini bildiğinden onu bir sır olarak saklamaya karar veriyor. Fakat işler hiç de istediği gibi gitmiyor.

Elise Kova aşırı orijinal olmayan ama sıkılmadan okunan bir kurgu yazmış. Okurken birkaç eserin birleşimi gibi geliyor. Oradan buradan çağrışımlar yapıyor. Yine de merakla okuyorsunuz... Heyecanı, aksiyonu bol. Vhalla ve Prens Aldrik arasındaki diyaloglar ve ikilinin ilişkisi de romantizm açısından doyurucu. Kitabın en sevdiğim kısmı da bu sanırım; her şey dozunda.

Bu tarz fantastikleri sık okumayan biriyseniz bence bir şans verebilirsiniz.
Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz. 

1 yorum:

  1. Tam bir oturuşta bitirilecek eğlenceli bir kitaptı. Ama eğer devam kitapları hemen çıkmazsa da unutulacak bir kitap. Şahsen ben eğer devam kitapları yakın zamanda çıkmazsa bu kitabı kesinlikle unuturum.

    YanıtlaSil