9 Eylül 2017 Cumartesi

Dosya: 2017 Sonbaharının Merakla Beklenen Genç Yetişkin Romanları

Serin sonbahar havasını yavaş yavaş hissetmeye başlamışken yeni genç yetişkin romanları da bize eşlik etmek için bir bir sıraya girmiş durumda. Önümüzdeki bir iki ay içerisinde sevilen genç yetişkin yazarlarının yeni kitaplarının bombardımanına tutulacağız gibi görünüyor. Uzuuun süredir beklenen yeni kitabıyla John Green ve farklı bir türle karşımıza çıkmaya hazırlanan Stephanie Perkins bunların başında geliyor.
John Green, ismine bakıldığında yine metaforlarla dolu olabileceğini sezdiren Turtles All the Way Down ile on altı yaşındaki Aza'nın, bulana ödül verilecek olan kayıp milyarder iş adamının peşinde Sherlock Holmesculuk oynamasını konu ediyor. Çıkış tarihi 10 Ekim.

Stephanie Perkins, genç yetişkin çizgisinden çıkmadan farklı bir türe geçiş yapıyor ve korku gerilim türündeki ilginç romanı There's Someone Inside Your House ile karşımıza çıkıyor. Osborne Lisesi'ndeki bir seri korkunç cinayete odaklanan kitap tüyler ürpertmeye geliyor. Çıkış tarihi 26 Eylül.

Fantastik serileri ile herkesin gönlünü kazanan Marie Lu, insanların gerçeklikten soyutlandığı bir oyunun etrafında şekillenen kurgusu ile tüm gözleri üzerine çekiyor. Ülkemizde de dünya ile aynı anda Türkçe baskısını okuma şansımızın olacağı Warcross şimdiden herkesin bekleme listesinde en üst sırada. Çıkış tarihi 12 Eylül. 

Ülkemizde Ürperti Serisi ile tanınan ve yeni nesil gotik edebiyatının en gözde isimlerinden biri olan Maggie Stiefvater, geçtiğimiz yıl tamamlanan Raven Cycle Serisi'nin ardından yeni bir stand alone ile karşımızda; All the Crooked Saints, 1960'larda Meksika'da geçiyor ve önceki MaggieStiefwater kitaplarında da olduğu gibi yine büyü ve büyücüler üzerine bir konuyu ele alıyor. Çıkış tarihi 10 Ekim.

Mara Dyer Serisi ile tanınan yazar

Ülkemizde Az Biraz Mutlu ile gündemde olan, LGBTİ konulu kitapları ile genç yetişkin türünün sevilen yazarlarından Adam Silvera, yeni kitabı They Both Die at the End'de günün sonunda öleceklerini düşündüğümüz Rufus ve Mateo'nun hikayesiyle tüm merakları üzerine çekiyor ve yine dramatik yönü baskın bir okumaya hazırlanmamızı istiyor. Çıkış tarihi 5 Eylül.

Karanlık Cevher Serisi ile tanıdığımız Philip Pullman da bu sonbahara keyif katmaya hazırlanan yazarlardan. Karanlık Cevher Serisi'nin ilk kitabı Kuzey Işıkları'nın 22. yaş gününde piyasaya çıkacak olan The Book Dust Serisi'nin ilk kitabı La Belle Sauvage, Karanlık Cevher Serisi'nde tanıştığımız karakterleri de barındıracak ve Lyra'nın hikayesinde tanıştığımız Malcom Polster'ın başından geçenleri konu edecek. Çıkış tarihi 19 Ekim.

Tabii ki sevilen yazarların çıkacak olan yeni kitapları bunlarla sınırlı kalmıyor; Sarah J. Maas'ın Throne of Glass Serisi'nin altıncı kitabı Tower of Dawn (5 Eylül), ülkemizde After the End/Sondan Sonra Seriri ile tanınan Amy Plum'dan yeni bir serinin ilk kitabı olan Dreamfall (7 Eylül), Sana Söyleyemediğim Her Şey ile tanıdığımız Celeste Ng'den Little Fires Everywhere (12 Eylül), Rae Carson'dan The Gold Seer Üçlemesi'nin son kitabı Into the Bright Unknown (10 Ekim), Yalancılar ile tanıdığımız E. Lockhart'dan Genuine Fraud (5 Eylül), Lauren Oliver'ın Replica Serisi'nin ikinci kitabı Ringer (3 Ekim). Yeni bir seriye yelken açan Marissa Meyer'dan Renegades (7 Kasım).

Yeni birkaç yazardan ilgi çekici kitapları ise şu şekilde sıralayayım:

The Hate U Give'in ardından siyahilere yapılan ayrımcılığı gözler önüne seren yeni kitaplar da tüm ilgiyi üzerlerine çekiyor. Onlardan biri Nic Stone'un kaleme aldığı Dear Martin. Çıkış tarihi 17 Ekim.

Dave Connis'in ilk kitabı The Temptation of Adam, porno bağımlısı Adam Howthorne ve bağımlılar toplantısında tanıştığı insanlara odaklanıyor. Çıkış tarihi 7 Kasım.

Yeniden yazılan masallar son yılların en gözde konusuyken bilmem kaç yüzüncü defa tekrardan bir Pamuk Prenses yeniden yazımı ile karşımıza çıkanBeni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder