18 Eylül 2017 Pazartesi

Kitap Yorumu: Bir Yudum Su | Mindy McGinnis

Orijinal Adı: Not a Drop to Drink (Not a Drop to Drink #1)
Yazarı: Mindy McGinnis
Çevirmeni: Zehra Uzun
Türü: Blim Kurgu, Distopya, Genç Yetişkin
Yayınevi: Novella Dinamik
Baskı Yılı: Eylül 2017
Sayfa Sayısı: 320

On yedi yaşındaki Lynn, su kaynaklarının hayati önem taşıdığı kuraklık sonrası bir dünyada annesiyle birlikte yaşamaktadır. O ve annesi, tüm hayatlarını bu çetin dünyada en önemli varlıkları olan göletlerini korumaya adamışlardır. Fakat böyle bir su kaynağı, sayısız tehlikeyi üzerlerine çekecektir. Ufukta beliren dumansa yalnızca tek bir şeyin habercisi olabilir: Yabancılar.

Çok geçmeden tüm hayatı altüst olan Lynn, annesinin her daim öğütlediği gibi insanlara güvenmemeye devam edebilecek midir? Yoksa hiç beklemediği birinden gelen yardım eli, ona bilmediği bir dünyanın kapısını mı aralayacaktır?

Tehlikeli bir dünyada hayatta kalma, kaynakların tükenmesi ve güç savaşları konularını ele alan Bir Yudum Su inanılmaz hikâyesiyle kaçırılmaması gereken bir çıkış romanı.

Bir Yudum Su çevirisinin ilk okumasını yaptığım kitaplardan biriydi. Keyifle okudum ama bir o kadar da rahatsız olup vicdanımla yüzleşmiştim. 

Su kıtlığının yaşandığı bir dünyada Lynn ve annesi, ne şanslılar ki (ya da ne şanssızlar ki) bir göletin kıyısında yaşıyorlar. Lynn'in annesi kızını bu vahşileşmiş dünyada su kaynaklarını herkesten korumaları gerektiği düşüncesiyle büyütmüş ve kız sularına göz diken her canlının düşman olduğunu düşünüyor. 

Böyle düşünmekte ne kadar haklı olduklarını da çok geçmeden anlıyoruz. O gölet, onları hayatta tuttuğu kadar tehlikenin odağı haline de getiriyor. Yıllarca bir düzen içerisinde devam eden hayatları alt üst olduğunda, Lynn, kendini ne yapacağını bilemeyeceği bir ikilemin ortasında buluyor.

Dehşet verici bir gerçekliği konu eden Bir Yudum Su, gelecekte su kıtlığının yaşanacağı (yaşanabileceği demiyorum zira gerçekçi olmak lazım) günlere yakından bir bakış atmamızı sağlıyor. Dehşet verici diyorum çünkü susuz bir dünyada yaşamanın acı çeke çeke ölmekten farkı olmadığını yüzümüze vura vura gösteriyor Mindy McGinnis. Bu kitabı okuduktan sonra sarf ettiğim her bir damla su için vicdan azabı çektim, çekmeye de devam ediyorum. Elimizde değil, su tüketmeye devam edecek ve kaynaklarımızı koruyamayarak kendi sonumuzu getireceğiz.  

Hani böyle hep gözardı ettiğimiz gerçekleri bir belgeselde izlediğimizde garip bir şok etkisi yaşarız ya, Bir Yudum Su'nun verdiği etki de aynen öyle. Tek kusuru yazarın sona doğru kurguya dahil ettiği romantizm oldu. Gereksiz ve bence çok yüzeyseldi. Ya da işleniş şekli konuyu o hale getirdi. Sevmedim. SEVEMEDİM. 

Fakat siz yine de mutlaka ama MUTLAKA okuyun! Devam kitabı bundan çoook daha güzel çünkü. 

İkinci kitabın yorumuna BURADAN ulaşabilirsiniz :)

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder