4 Eylül 2017 Pazartesi

Kitap Yorumu: İki Hayat Arasında | Jessica Shirvington

Orijinal Adı: Between the Lives
Yazarı:
Çevirmeni: Aslı Tümerkan
Türü: Genç Yetişkin, Paranormal, Romantik
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Baskı Yılı: Kasım 2014
Sayfa Sayısı: 320

Mükemmel hayat mı?
Yoksa mükemmel aşk mı?
Sen seç. Sabine herkes gibi değildi. Kendini bildi bileli, iki hayatı vardı. Her yirmi dört saate bir Değişim geçiriyor ve her günü iki kere yaşıyordu.

MÜKEMMEL HAYAT...


Wellesley'de, Sabine istediği her şeye sahipti: cazibeli arkadaşlar, şık kıyafetler, başarılı bir okul yaşamı, herkesin birlikte olmak istediği bir sevgili ve göz kamaştırıcı bir gelecek...

MÜKEMMEL AŞK...

Roxbury'de Sabine'in bambaşka bir hayatı vardı: maddi zorluklar çeken bir aile, serseri arkadaşlar ve sırrı ortaya çıktığında başına gelen korkunç olaylar... Ama sonra Ethan'la tanıştı. Yakışıklı ve ilgi çekiciydi; üstelik Sabine, daha önce hiç kimse için böyle şeyler hissetmemişti.

Tüm istediği tek bir hayat yaşamak olan Sabine, bu nihayet mümkün gibi göründüğünde, amacına ulaşmak için bir dizi tehlikeli deney yapmaya başlamıştı. Ama kendisine inanan tek adamı ve geri kalan her şeyi riske atmayı göze alabilecek miydi?


"Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir." - John Lennon


İki Hayat Arasında, Sabine'in her gece yarısı "Değişim" geçirerek farklı bir hayatta, farklı bir aile ve arkadaş çevresi ile aynı günü tekrar yaşamasını ve bu hayatlar arasındaki geçişte yaşadığı zorlukları, adaptasyon sürecini, aklını kaybetmenin eşiğine gelişini anlatıyor.

Sabine iki hayatı arasında mükemmel bir denge oluşturmuş fakat hala o değişimin korkusunu üzerinden atamamıştır. Bir gün kaza sonucunda kolunu kırıp, alçıyla dolaşmak zorunda kaldığındaysa büsbütün dehşete kapılır. Ya değişim sonrası öbür hayatında da kolu kırık olursa? Yataktan kırık bir kolla kalkışını kime, nasıl izah eder?

Fakat işler Sabine'in beklediği gibi olmaz. Yıllarca deneyimlediği şeyler artık değişmeye başlamıştır. Ve bu Sabine'i daha da çok korkutur. Ailesine durumu açıklamaya çalıştığındaysa işler çirkinleşir ve onu psikoloji kliniğine kapatırlar.

Ethan da tam bu evrede Sabine'in hayatına girer. Gizemli bir hali olan Ethan kıza yardımcı olmaya ve onu anlamaya çaba gösterir. Kızın gerçekten iki hayat arasında değişim geçirdiğine inanmakta zorlansa da ona bunu kanıtlaması için bir şans verir. Sabine, Ethan'a yaşadığı değişimi kanıtlamaya çalışırken bir şeylerin farkına varır; artık hayatları arasında bir seçim yapma zamanı gelmiştir.

Bu kitap, hayat sürprizlerle doludur sözünün karşılığı gibi bir şey. Çok etkileyici ve kalp kırıcı bir hikaye. Kusurları olsa da başarılı bir kurgu ve iyi yazılmış karakterlerden oluşuyor. Ana karakteri ele aldığınızda yer yer Sabine'in isyanları sızlanma ve şımarıklık gibi gelebiliyor ama empati kurulduğunda aslında ne denli zor bir şey yaşadığı daha iyi anlaşılıyor.

Bittikten sonra yazara mail atıp, neden böyle bir şey yaptın, neden tam ümitlerimizi kesmişken bizi tekrar ümitlendirip sonra perdeyi kapattın, diye sormak istedim!

Son olarak da çeviriye değinmek istiyorum. Aslı Tümerkan çevirilerinde genel olarak yaşadığım sorun bu kitapta da vardı; üzülerek söylüyorum ki basılı kitabın bile redaksiyona ihtiyacı var. En basit hatadan bahsedeceğim; liseli bir kızın kimseyle çıkmama durumunu "bekâr" kelimesiyle çeviremezsiniz. Her "single" bekâr diye çevrilmez. Çevirmenlik zor bir iş, farkındayım. Gözünden kaçmış da olabilir, o anın dalgınlığıyla da böyle çevirmiş olabilir, peki ama yayınevi neden bunu okumadan (!) basıyor? Burada kimseye ders vermek gibi bir kabalığa girmek istemiyorum ama bunu belirtme ihtiyacı hissettim :)

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder