20 Eylül 2017 Çarşamba

Kitap Yorumu: Persepolis: The Story of a Childhood | Marjane Satrapi

Orijinal Adı: Persepolis: The Story of a Childhood (Persepolis #1-#2)
Yazarı: Marjane Satrapi 
İngilizceye Çeviren: Mattias Ripa
Türü: Çizgi Roman, Otobiyografi 
Baskı Yılı: Haziran 2004
Sayfa Sayısı: 153

Zeki, komik ve kalp kırıcı. Marjane Satrapi, İslam Devrimi sırasında İran'da yaşadıklarını Persepolis'te anlatıyor. Siyah-beyaz çizimlerle güçlenen kitapta Satrapi, altı yaşından on dört yaşına kadar Tahran'da yaşadıklarını, Şah rejiminin devrilişini, İslam Devrimi'nin kazandığı zaferi, ve İran-Irak savaşının korkunç sonuçlarını anlatıyor. Marksist bir ailenin zeki ve çok bilmiş küçük kızı, İran'ın son imparatorunun torunu olarak Marjane, ülkesinin başına gelenlerle kendi çocukluğunu harmanlayarak bize sunuyor.

Orijinalinde dört cilt halinde Fransızca olarak yayınlanan Persepolis, benim okuduğum İngilizce edisyonda iki cilt iki cilt olarak ikiye ayrılmış. İlkinde (şu anda yorumladığım kitapta) Marjane'in çocukluğuna göz atıyoruz. Şah Rıza Pehlevi rejiminin son yıllarıyla başlıyor kitap. Şah'ın nasıl göreve geldiği, kimlerce getirildiği gibi ince detaylara da yer verilmiş. 

İran'daki İslam Devrim pek çoğumuzun aşina olduğu bir konu. Birçok filme, diziye ve hatta kitaba ufak da olsa konu edilmiş tarihi bir mevzu. Fakat bu kitapta o ülkenin içinde bizzat yaşamış ve ne Şah'ı ne de İslam Devrimi'ni destekleyen bir ailenin içinden olaylara bakıyoruz. Böylesi daha gerçekçi, daha ürkütücü ve üzücü. Şah rejimiyle modernleşen İran'ın devrim sonrası bir anda ne hale geldiğini ürkütücü bir şekilde izliyoruz.

Küçük kızın gençlik yıllarının başına kadar yaşadığı süreçte İran'dan nelerin, nasıl, ne şekilde değiştiğini, eğitim sisteminin bir anda nasıl tepetaklak olduğunu, içerisi boşaltılan hapishanelerin nasıl sudan sebeplerle doldurulduğunu görmek; fikri, düşüncesi, modern giyinmesi gibi SAÇMA SAPAN gerekçelerle insanların toplum polisi ve devrim yanlısı halk tarafından dışlanması, tartaklanması çok yabancı olmadığımız şeyler. 

Etkileyici bir anlatımı olan Marjane pek çok konuyu (belki de ailesinin eğlenceli yapısından kaynaklanan bir nedenle) traji komik bir şekilde ele almış. Ama siz gülmüyorsunuz. Gülemiyorsunuz. 

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder