10 Ekim 2017 Salı

Kitap Yorumu: Suspect | Robert Crais

Orijinal Adı: Suspect (Scott James & Maggie #1)
Yazarı: Robert Crais
Türü: Polisiye
Baskı Yılı: Ocak 2013
Sayfa Sayısı: 321

Los Angeles Polis Departmanı'nda polis olarak görev yapan Scott James'in durumu pek iyi değil. Sekiz ay önce, kimliği belirlenemeyen adamlar ortağı Stephanie'i öldürmüş ve onu da ağır yaralamıştı. Scott artık sağ kurtulduğu için kızgın, utanç içinde ve patlamaya hazır bir bomba gibi. Fiziksel olarak görev için uygun olmadığı söyleniyor... ta ki yeni ortağıyla tanışana kadar.

Maggie'nin de durumu pek iyi değil. Partnerini bir canlı bomba patlamasında kaybeden Maggie, Irak ve Afganistan gibi ülkelerde bomba taramalarında görev alan bir Alman kurdu ve o da Scott gibi travma sonrası stres bozuluğu yaşıyor.

İkisi de birbirlerinin son şansı. Her ne kadar artık polis olarak ciddiye alınmıyor olsalar da ikili kimsenin bulaşmak istemediği bir davaya el atıp Stephanie'yi öldüren katillerin kimliğini belirlemek için harekete geçiyor. Ve buldukları ipuçları Scott'a anlatılanların aksini işaret ediyor. Çıktıkları bu macera Scott ve Maggie'yi kişisel cehennemlerinin ortasına düşüyor. O cehennemden sağ salim kurtulabilecekler mi, işte bu merak konusu.


Ortaklarının vahşice öldürülüşünün ardından Scott ve Maggie'nin yolları kesiştiğinde, sağlık sorunları olan bu ikilinin nasıl bir macera yaşayacağı en büyük merak konusu oluyor. Çünkü ikisi de hem fiziken hem ruhen sağlıklı değil. Birbirlerine alışma sürecini, yaşadıkları travmanın etkilerini azaltma çabalarını, bir insanla hayvan arasındaki bağı her ikisinin bakış açısından okumak inanılmaz duygusal. 

İkili birbirine alışırken Scott, hâlâ peşini bırakamadığı dava üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ortağını kaybettiği geceye dair hatırlamadığı detayları hatırlamak için kendini zorlarken bir yandan da daha önce fark etmediği detayları ve polis departmanınca hasır altı edilen yeni ipuçlarını birleştiriyor. 

Nihayetinde Scott ve Maggie bu soruşturma sürecinde yeni dostlar edinirken aynı zamanda da "o" geceye dair elle tutulur kanıtlar buluyor. Sorun şu ki bu kanıtların hepsini bir araya getirip suçlu şu demek tahmin edilenden daha zor ve derin bir mevzu.

"Talk to her, goddamnit. She ain't a stick of furniture. She is one of God's creatures, and she will hear you. I see these goddamned people walkin' dogs, yakking on their phones, makes me wanna kick their sissy asses. What they got a dog for, they want to talk on their phones? That dog there will understand you, Officer James. She will understand what's in your heart. Am I just shouting at the grass and dog shit out here, or are you reading what I am telling you?"


Robert Crais'in en sevdiğim özelliklerinden biri çok sağlam karakterler yaratabiliyor oluşu. Kurguları da bir o kadar iyi bana kalırsa. Polisiye okumaya fazla meraklı biri değilimdir ama sayesinde bu türe merakım arttı. Evet elindeki konuyu türevlerine oranlar daha da romantikleştiriyor ama yine de sevdirmeyi başarıyor. Suspect, Crais'in ondan fazla kitaba sahip Elvis Cole serinin bir yan kolu. Daha önce yolu Cole ile kesişen ve hayranların gözdesi haline gelen Joe Pike gibi Scott'ın da yolu Elvis Cole'la kesişecek ve seri bu üçlüyle devam edecek gibi görünüyor. Sonuç olarak aynı karakterlerin çevresinde dönen onlarca kitap olunca kendimi TBR listeme bir sürü Crais kitabı eklerken buluyorum. En kısa zamanda bir bir okumak dileğiyle diyelim.  

Kitabın Türkçe hakları Martı Yayınları'nda.  

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder