2 Ekim 2017 Pazartesi

Kitap Yorumu: Ya Da Biz Masal Olsak | Ezgi Durmuş

Orijinal Adı: Ya Da Biz Masal Olsak
Yazarı: Ezgi Durmuş
Türü: Dram, Romantik
Yayınevi: Destek Yayınları
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 200

Dünyanın en şanslı kadını; hayatında, tıpkı hayran olduğu babasına benzeyen bir adam olan kadındır. Ve dünyanın en şanslı bir diğer kadını; olmayan babasının yerine koyabileceği kadar güvendiği ve sevildiği bir adama sahip olan kadındır.

Ben ikinci şanslı gruptandım.

Ve bir gün evlenirsem; kızının saçlarını okşarken ona kendi uydurduğu masalları anlatabileceğine emin olduğum bir adamla evlenmeye kararlıydım.

Çünkü masalsız ve babasız büyümek çok zor.Sevdim mi sevmedim mi karar veremediğim kitaplardan biri daha. İlk sayfalarda ana karakterle empati kurup onu anlayabildim ama birkaç bölümden sonra davranışlarındaki tutarsızlıktan rahatsız oldum.

"Herkes her şeyi zamana bırakıyorsa, benim için de yapılabilecek bir şeyi vardır mutlaka bu zamanın diye düşündüm. Bekle dedim her seferinde, zamanla düzelir. Acele etme dedim, doğru zaman değildir. Sabret dedim, zamanla olur. Yanılmışım..."

Nehir, aşık olduğunda az biraz aklını da kaçıran (yani gerçekten) tiplerden biri. Aşık olduğu en yakın arkadaşını yeni sevgilisiyle görmeye tahammül edemiyor, sonra o arkadaşını bir trafik kazasında kaybediyor ve hayatı allak bulak oluyor. Tam bu yas döneminde karşısına Hakan çıkıyor. Ona da sırılsıklam aşık oluyor. -da diyorum çünkü karakter aşık olmaya aşık ve aşk acısını anlata anlata bitiremiyor ve bu ruh halini de seviyor bana kalırsa.

Hakan'la internet ortamında başlayan ilişkisi gerçek dünyaya taşınıyor ve ciddi bir ilişkinin ortasındayken Nehir'in ilişkilerinin ilk aşamasında söylediği bir yalanın ortaya çıkmasıyla tam bir kaos oluşuyor. Nehir ne anlatıyor, ne kadarı doğru, doğruysa ne oldu gibi bir ton soru oluşuyor insanın kafasında. Yazar bunların bir kısmını cevaplıyor ama yetersiz kalıyor. Ve sonra doğru bence yazar da ne yapacağına karar veremeyip biraz ortalığı karıştırıyor. Bunu yaparken de, ne ilginçtir ki,  şaşırtmayı başarıyor. Bir süre kitabı kapatıp nasıl yani? Neydi bu şimdi? diye düşünmeme neden oldu.

"Keşke ihtimaller, hakikati boğacak kadar güçlü olsaydı."

Ya Da Biz Masal Olsak'da kaderci yaklaşımla harmanlanmış bir romantik dram söz konusu ama ben bu hikayenin romantik kısmını sevemedim. Böyle dramatik aşk hikayelerinden (çok başarılı bir kurgu olmadığı sürece) hoşlanmıyorum. "Çünkü sen şöyleydin sevgilim", "sen böyle bakmıştın sevgilim" tarzındaki cümleler sarf eden karakterlerden hele irkiliyorum.

Sonuç olarak; yazarın yazım tarzını sevsem de rayına oturmayan ve sevmediğim şeyler kişisel puanımı etkiledi.

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder