5 Ekim 2017 Perşembe

Restore Me'nin Kapağı Yayınlandı + Ön Okuma

Tahereh Mafi'nin ülkemizde Bana Dokunma adıyla yayınlanan ve çok sevilen Shatter Me Serisi'nin dördüncü kitabı Restore Me'nin kapağı yayınlandı! Kapakla beraber bir de sürpriz ön okuma yayınladı ki gözlerimden kalpler çıkarak okudum. Son kitapta bıraktığımız yerden on altı gün sonrasında başlayan Restore Me, Juliette, Warner ve Kenji arasında geçen kahkaha dolu anlarla keyifli bir açılış yapıyor.

O ön okumayı sizler için çevirdim:

JULIETTE

Artık çığlıklar atarak uyanmıyorum. Kanın görüntüsü midemi bulandırmıyor. Ateşlenen bir silahın sesiyle irkilmiyorum.

Kurtulan kişi olduğum için kimseden özür dileyecek değilim.

Yine de...

Çarpan kapı sesiyle irkiliyorum. Aniden nefes alıp arkama dönüyorum, yan tarafımda duran tabanca askısındaki yarı otomatik silaha gidiyor elim alışkanlıkla.

"J, ciddi bir sorunumuz var."

Kenji gözlerini kısmış bana bakıyor; elleri belinde, tişörtü göğsünü sıkıca sarmış. Bu sinirli Kenji. Endişeli Kenji. 45. Bölge'yi ele geçirdiğimizden ve ben Yeniden Kuruluş'un yeni komutanı olarak kendimi atadığımdan beri on altı gün geçti, on altı sakin ve sinir bozucu gün. Her gün yarı korku dolu yarı neşeli bir güne uyanıyorum ve her gün gergin bir şekilde, düşman ülkelerin otoriteme karşı gelip bize savaş açmasını bekliyorum. Ve sanırım o an geldi. Derin bir nefes alıyorum ve boynumu kütleterek Kenji'ye bakıyorum.


"Anlat bakalım."

Dudaklarını birbirine bastırıyor. Tavana bakıyor. "Pekala, tamam. Bilmen gereken ilk şey bunun benim hatam olmadığı, anladın mı? Sadece yardım etmeye çalışıyordum."

 Duraksıyorum. Kaşlarım çatılıyor. "Ne?"

"Diyorum ki, o pislik herifin bir dram kraliçesi olduğunu biliyordum zaten ama bu yaptığı saçmalığın..."

"Pardon da... Ne?" Elimi silahtan çekiyorum; vücudum gevşiyor. "Kenji, neden söz ediyorsun sen? Savaştan bahsetmiyor muydun?"

"Savaş mı? Ne savaşı? J, beni dinlemiyor musun sen? Erkek arkadaşın şu anda lanet olası bir isteri nöbeti geçiriyor ve ben müdahele etmeden senin onu sakinleştirmen lazım."

Sinirle nefesimi veriyorum. "Ciddi misin sen? Yine mi bu saçmalık? Tanrım, Kenji." Tabanca askısını sırtımdan söküp arkamdaki yatağa fırlatıyorum. "Bu sefer ne yaptın?"

"Görüyor musun?" diyor Kenji bana doğru. "Görüyor musun. Yargılamaya bu kadar heveslisin ha prenses? Neden direk hatalının ben olduğumu düşünüyorsun? Neden ben?" Kollarını göğsünde birleştiriyor ve sesini alçaltıyor. "Biliyor musun, seninle uzun zamandır bu konuda konuşmak istiyordum; açıkçası bir bölge komutanı olarak ayrıcalıklı hizmet görmemen lazım, çünkü..."

Kenji aniden sessizleşiyor.

Kapının gıcırtısıyla Kenji'nin kaşları havaya kalkıyor; alçak bir mekanik sesle gözleri büyüyor. Bir hışırtı sesiyle aniden bir silahın namlusu kafasının arkasına dayanıyor. Kenji yumruğunu sallamaya hazırlanırken bana bakıyor, dudaklarından tek bir ses çıkmıyor ama ağzı psikopat der gibi hereket ediyor, tekrar ve tekrar.

Söz konusu psikopat durduğu noktadan bana göz kırpıyor ve sanki ortak arkadaşımız olan bir adama silah doğrultmamış gibi gülümsüyor. Bir kahkahayı bastırıyorum.

"Devam et," diyor Warner gülümseyerek. "Juliette'in bir lider olarak nasıl işe yaramaz biri olduğunu lütfen anlat bana."

Kenji ellerini teslim olur gibi kaldırarak, "Hey," diyor. "Ben asla onun işe yaramaz biri olduğunu söylemedim, tamam mı? Ve sen, kesinlikle yanılıyor..."

Warner elindeki tabancayla Kenji'nin kafasına vuruyor. "Aptal."

Kenji arkasına dönüyor. Silahı Warner'ın elinden çekip alıyor. "Senin sorunun ne, dostum? Artık aramız iyi sanıyordum."

"İyiydi." diyor Warner buz gibi bir sesle. "Sen saçıma dokunana kadar."

"Saçını kesmemi isteyen sendin."

"Hiç de öyle bir şey demedim. Senden sadece yan taraflarını tıraş etmeni istemiştim!"

"Ve ben de tam olarak bunu yaptım.

"Bu," diyor Warner ve verilen hasarı görmem için dönüyor, "kenarları tıraş etmek değil, seni beceriksiz gerzek."

Nefesim kesiliyor. Warner'ın kafasının arkası eğri büğrü kesilmiş bir karmaşa; uzun olan kısımları dümdüz traşlanmış.

Kenji kendi el emeğine bakarken irkiliyor. Boğazını temizliyor. "Şey," diyor ellerini ceplerine sokarak. "Yani... neyse dostum, güzellik görecelidir..."

Warner ona bir başka silah doğrultuyor.

Kenji, "Hey!" diye bağırıyor. "Ben buraya bu şiddet dolu arkadaşlık için gelmedim, tamam mı?" Ve Warner'ı ima ederek, "Bu saçmalık için de gelmedim."

Warner ona sinirle bakıyor ve Kenji geri çekliyor, Warner bir kez daha atağa geçemeden odadan çıkıyor. Ve tam ben derin bir nefes alırken Kenji kafasını kapıdan uzatıp, "Bence bu kesim çok şirin oldu," diyor ve Warner kapıyı onun suratına kapatıyor.

Yeniden Kuruluş'un komutanlığını yaptığım yeni hayatıma hoşgeldiniz.

ÇEVİRİ: Aydan Yalçın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder