4 Kasım 2017 Cumartesi

Kitap Yorumu: Wolf by Wolf | Ryan Graudin

Orijinal Adı: Wolf by Wolf (Wolf by Wolf #1)
Yazarı: Ryan Graudin
Türü: Bilim Kurgu, Tarih, Genç Yetişkin

Baskı Yılı: Kasım 2015
Sayfa Sayısı: 400

Farklı bir geçmişte, ölüm krallığında yaşayan bir kız vardı. Kollarında kurtlar uğuldardı. Bir sürü halinde, dövme ve mürekkepten yapılma; kaybettiklerini ve unutmak istemediklerini hatırlatan kurtlar. Yael için hayatındaki değişmeyen yegane şey buydu.

Onun hikayesi bir trende başladı.

Almanya, 1956. Naziler'in savaşı kazanmasının üzerinden on yıl geçti. Artık on sekiz yaşında olan Yael, direnişin en önemli ismi. Onun tek bir görevi var: Hitler'i öldürmek. Fakat önce ona yaklaşması gerekli. Auschwitz kampında üzerinde yapılan deneyler sonrasında Yael görünümünü değiştirmek gibi benzersiz bir yeteneğe ulaştı. Vücudunda değiştiremediği tek şey kollarındaki beş kurttan oluşan dövmesi. Yael, Hitler'e ulaşmak için Adele Wolfe'ye dönüşmek zorunda: Kadınların katılmasının yasak olduğu Berlin'den Tokyo'ya kadar süren, acımasız ve güçlü olanın kazanabildiği Axis Tour motocross yarışmasını kazanarak Almanya'nın en önemli simalarından birine dönüşen kıza.

Eski liderlerin bir arada yarışacağı yeni yarışı eğer Yael kazanırsa, Führer'e yakınlaşma ve onu herkesin gözleri önünde öldürme şansına erişecek. Hitler ölecek ve tarih değişecek. Fakat sabotaja hazır diğer yarışçılarla çıktığı bu uzun yolculuk Yael için hiç de kolay olmayacaktır.

Alternatif geçmiş kurgusu gençlik edebiyatında çok sık rastlanan bir şey değil. Ya da ben çok seyrek rastlıyorum bu tür konulara, bilemiyorum. Bildiğim şey, bence geçmiş üzerinden yaratılan alternatif dünya kurgularının çok cezbedici olduğu. "Olmasaydı ne olurdu" sorusuna farklı cevaplar bulabilmek ürkütücü olduğu kadar da heyecan verici.

"Her self-reflection was no reflection at all. It was a shattered mirror. Something she had to piece together, over and over again. Memory by memory. Loss by loss. Wolf by wolf."

Wolf by Wolf beni her daim etkilemiş olan İkinci Dünya Savaşı üzerinden yaratılmış bir alternatif dünya kurgusu. Savaş tersi yönde sonuçlansa ve Mihver Devletleri tarafından kazanılmış olsaydı ne olurdu sorusuna cevap arıyor. Ve doyurucu cevaplar da veriyor. Savaşın zaferle sonuçlanmasının üzerinden on yıl geçmiş ve Hitler'in hükmü dünya üzerinde yayılmaya devam etmiş. Anlaşmazlığa düştüğü müttefiklerini ortadan kaldırarak Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'ya doğru ilerleyen yönetim aynı zamanda soykırıma da devam ediyor.

Savaşın bizim tarihimizle sona yaklaşıldığı dönemde alternatif dünyada durumlar farklı; toplama kamplarına akın akın insanlar gönderilmekte ve orada katledilmektedir. Anlatıcımız Yael de onlardan biri; henüz yedi yaşında olan küçük bir kız çocuğu. Kampın "Ölüm Meleği" olarak adlandırılan doktor tarafından bir takım öldürücü deneylere tabi tutuluyor. Bu korkunç "kan arındırma" deneylerinin sonucu Yael'e hiç kimsenin ummadığı, daha sonra direniş güçlerince kullanılacak ve Hitler'i ortadan kaldırmak için tek çare olacak bir yetenek bahşediyor.

Askeri güçlerin en üst tabakasında konuşlanan Almanya merkezli, dünya üzerinde pek çok ülkede yoldaşlara sahip bir direniş gücü Hitler'i ortadan kaldırmaya kararlı fakat kalkışılan her suikast fiyaskoyla sonuçlanmış. Umutsuzluğa düşüldüğü bir anda karşılarına çıkan Yael artık onların tek umudu.

Yeteneğini kullanarak yıllar önce kamptan kaçan Yael artık on yedi yaşında, savaş eğitimi almış ve direniş güçlerinin yıllar süren planları doğrultusunda görevine hazır. Almanya'dan başlayıp Japonya'da son bulacak olan motocross yarışına, geçmiş şampiyonlardan biri olan Adele Wolfe olarak katılacak, şampiyon olacak ve kazananın onuruna düzenlenen partide Hitler'i öldürecektir.

Dünyanın başına gelebilecek en büyük kötülüğü ortadan kaldırmak üzere çıkılan entrika ve tuzaklarla dolu bu yarış, Yael'in tahmin ettiğinden daha zor olacak ve genç kızı hiç hissetmediği duygularla tanıştıracaktır.

Ryan Graudin Wolf by Wolf ikilemesi ile genç-yetişkin edebiyatında çıtayı zirveye çıkarıyor. Hem konusu, hem yazımı, hem de karakter yapılarıyla kusursuz bir roman. Yazar ırk üstünlüğünün sonuçlarına vurgu yaparken aslında Hitler'in "saf kan" "saf ırk" takıntısına bir nanik yapıyor ve onun yönetimnde gerçekleşen bir kan arındırma deneyinin sonucu olarak Yael'e istediği ırktan istediği görüntüde birine dönüşebilme yeteneği veriyor. Kitapta bunun gibi daha birçok altmetin var. Nazi yönetminin kadınlar ve çocuklar üzerindeki baskılarına, burunlarının dibinde gerçekleşen soykırımı görmemelerini sağlayan beyin yıkama politikalarına ince ince değinilmiş.

Mutlaka ama mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder