22 Aralık 2017 Cuma

Kitap Yorumu: Çöllerin Asisi (Rebel of the Sands #1) | Alwyn Hamilton

Orijinal Adı: Rebel of the Sands (Rebel of the Sands #1) 
Yazarı: Alwyn Hamilton
Çevirmeni: Taylan Taftaf
Türü: Genç Yetişkin, Fantastik 
Yayınevi: DEX Kitap
Baskı Yılı: Mayıs 2017
Sayfa Sayısı: 344

Çöllerin Asisi, İslami, Hindu, Kızılderili mitolojilerinden Binbir Gece Masalları’na, Vahşi Batı mekânlarından sonsuz çöllere, Tolkien’den Rowling’in dünyasına kadar, sıradışı yaratıcılıkta bir hikâyeye açılıyor.

Yeni bir şafak. Yeni bir çöl.

Amani bir çöl kızı... Mavi Gözlü Haydut...

Ya da kaderini ellerine almak isteyen cesur bir çocuk...

Eniştesinin onunla evleneceğini duyduğu an, o evde daha fazla kalamayacağını anlamıştı.

Annesinin... babasını öldüren annesinin asılmadan önce anlattığı o masal şehrine gitmek zorundaydı.

Ama nasıl?

Cinlere, kulbastılara, Sultan’ın askerlerine kafa tutarak mı?

Bir peygamber atını ele geçirerek mi?

Yoksa erkek kılığına girip Doğu Yılanı denilen şu gizemli adamla kaçarak mı?

Orta Doğu benzeri bir coğrafyada, fantastik güçlerin mitolojik yaratıklarla iç içe geçtiği bir dünyada geçiyor Çöllerin Asisi. Anne babası ölünce teyze ve eniştesiyle (çeviride kafa karışıklığı yaratarak sık sık amca denilse de -_-) yaşayan Amani'nin öyküsünü okuyoruz. Miraji adlı ülkede demir madeniyle geçinen ailelerin yaşadığı küçük bir kasaba başlıyor her şey. İslam mitolojisinde sık sık adını duyduğumuz Cin ve Burak gibi varlıklar da bu dünyanın fantastik ögeleri.

"Yalan söylemek günahtır.
Kendi kanından birini öldürmek de öyle..."

Amani'nin annesi, zorba babasını öldürdüğü için idam edilmiş. Teyzesinin yanına sığınan kız kulak misafiri olduğu bir konuşmada eniştesinin onunla evlenmek istediğini öğrenir. Tiksindirici bu durum karşısında Amani bir an önce kasabayı terk etmek için kolları sıvar; annesinin yıllarca ona anlattığı, Amani'nin gözünde adeta bir masallar şehri olan Izman'a gidecektir. Çünkü o, yaşadığı kasabada kalarak çevresindeki her kadın gibi kaderine boyun eğmeyecektir.

Doğu Yılanı lakaplı gizemli adamla tanıştığında Izman rotası yön değiştirir. Çöllerin kızı, nam-ı diğer Mavi Gözlü Haydut kendini çöllerin ortasında peyda olan korkunç yaratıkların, yakıp yıkılan şehirlerin ve kirli bir savaşın ortasında bulur. 

Dünyası ve karakterleri itibariyle çok sevdim. Genel olarak değinilen konular, çoğrafyamız itibariyle çok yabancı olmayışımızdan belki de, aşırı etkiledi. Amani'nin bir kadın olarak kaderine baş kaldırışı, mücadelesi ve zorlukları aşarak güçlü bir şekilde ayakta kalması... Hepsi kitabı sevmek için birer etkendi. Kitabın ilerleyen bölümlerinde tanıştığımız, özel güçlere sahip karakterler de keza aynı şekilde. 

Sona doğru hikaye biraz X-Men kıvamına gelse de genel olarak bir çöl ve yolculuk hikayesi okuyoruz. Yol hikayelerini hep sevmişimdir. Bu da onlardan biri oldu. Karakterler çölde ilerledikçe, sanki onlarla beraber geziyormuşum gibi hissettim. Kış ortasında çöl sıcağını hissetmek de cabası.

Kısaca yorumumu özetlemek gerekirse mitolojik ögelerin ağır bastığı bir dünyada, çöllerin ortasında yetenekleri ile dünyanın güç dengesini değiştirecek karakterlerle dolu masalsı bir kitap okumak isterseniz tavsiyemdir.

Kendime not: Devam kitabı da aynı hızla okunmalı. Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.1 yorum: