11 Aralık 2017 Pazartesi

Kitap Yorumu: Feo ve Kurt | Katherine Rundell

Orijinal Adı: The  Wolf Wilder 
Yazarı: Katherine Rundell 
Çevirmeni: Duygu Dalgakıran 
Türü: Çocuk, Macera, Tarih 
Yayınevi: Domingo Yayınevi
Baskı Yılı: Kasım 2017
Sayfa Sayısı: 288

Kurtlar çocuklar gibidir.
Dünyaya uslu durmaya gelmezler.

Feo’nun sıra dışı bir hayatı vardı. O ve annesi, kurt vahşileştiriyorlardı.
Kurt vahşileştiricileri, hayvan terbiyecilerinin tersidir. Evcilleştirilmiş kurtlara yeniden vahşi olmayı, avlanmayı, dövüşmeyi, ulumayı öğretirler. Ve insanlara güvenmemeyi.

Kurtlardan ve kurtları sevenlerden nefret eden General Rakof’un kulübelerine gelişiyle Feo ve annesinin hayatı altüst olur.
Feo, askerlerin götürdüğü annesini kurtarmak için kurtlarıyla birlikte karla kaplı Rus ormanlarını aşmak zorundadır.

Kurtlar güçlü ve korkutucu, ama koca bir orduya kafa tutmak için Feo'ya daha fazlası lazım.
Rakof'un zorbalığına direnen diğer insanlara güvenmeyi öğrenmek, onlarla birlik olmak gibi…

Gökyüzü Çocukları ile hepimizi büyüleyen Katherine Rundell’dan,
neden kitapların okumaya, hayatınsa yaşamaya değer olduğunu yeniden hatırlatan isyan dolu bir roman.


"Geleceğimizi korumak zorundayız. Çünkü gelecek kırılgan bir şeydir."

Feo ve Kurt, Çarlık Rusyası'nda geçiyor. Aristokratların doğasından uzaklaştırarak evcilleştirdiği ve sonrasında sıkılarak doğaya bıraktıkları kurtları toplayarak tekrar vahşileştiren Feo ve annesinin öyküsü anlatılıyor. Feo ve annesi, Rusya'nın en soğuk dağlık bölgelerinden birinde, ıssız bir ormandaki kulübelerinde yaşıyor ve doğaya salınan kurtları, yabancılık çektikleri doğalarına geri döndürmek ve iç güdülerini tekrar ortaya çıkararak onları vahşileştirmekle uğraşıyordur. Bir gün Çar'ın en gözde generallerinden biri olan acımasız Rakof çıkagelip onlara doğaya salınan kurtları öldürmelerini emredene kadar. 
 
"O bir kurttu. Dünyadaki en cesur, en zeki kurttu. Bu yüzden ben artık daha cesur olmalıyım. Olmalıyım ki dünyadaki toplam cesaret eksilmesin."

Buna karşı çıkan anne-kızı Çar'ın emrine itaatsizlik ve vatan hainliğiyle suçlayan Rakof'un tüm şehirde estirdiği terör, kurtları ile mutlu mesut yaşayan bu ailenin üzerinde de etkilerini gösterir. Rakof tarafından zindana atılan annesini kurtarmak üzere zorlu kış şartlarında yollara düşen Feo, kurtları ve yolda karşılaştığı dostları ile bir direniş mücadelesi başlatacağının farkında bile değildir.

Henüz on iki yaşında olan Feo'nun kurtlarına olan sevgisi, insanlara karşı takındığı dürüst ve korkusuz tavrı o kadar etkileyici ki ona hayran olmadan edemiyorsunuz. Güçlü bir kızın gücünün ve sevgisinin sınır tanımadığına tanık oluyor ve belki de bir çocuk kitabında olması gereken her türlü niteliği barındıran bu hikayeye farkında olmadan aşık oluyorsunuz. Hayvansever biri olarak Feo'nun yavru kurda olan sevgisini ve henüz kendisi bir çocukken bir yavruya annelik yapışını okumak ikisini birden kucaklama isteği uyandırıyor. 

Katherine Rundell, Gökyüzü Çocukları ile beğenimi kazanmıştı fakat bu hikaye ile tüm kitaplarını okumak isteyeceğim bir yazar haline geldi. Aklına koyduğunu yapan cesur kızlar yaratmayı seven Rundell, aynı zamanda o kızların çevresinde güçlerine güç katacak erkekler de yaratıyor ve size onların hikayesini çok sevmekten başka bir seçenek bırakmıyor. 

Muhteşem illüstrasyonlarla bezenmiş Feo ve Kurt görsel anlamda da doyurucu bir macera sunuyor. Çocuk kitapları okumayı seven yetişkinlere ve dolu dolu bir macera okumak isteyen tüm genç arkadaşlara tavsiyemdir. 

Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Harika bir kitaptı! Keşke hep böyle çocuk kitapları keşfetsem dedim. Yorumun çok hoş olmuş, teşekkürler. =)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. <3 Kesinlikle öyle! Bu yıl açık ara okuduğum en anlamlı kitaptı :)

      Sil