22 Ocak 2018 Pazartesi

Kitap Yorumu: Başka Gökyüzü | İlhami Sidar

Orijinal Adı: Başka Gökyüzü
Yazarı: İlhami Sidar
Türü: Türkçe Edebiyat, Öykü
Yayınevi: İthaki Yayınları
Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 104

İlhami Sidar bu kitabında kişisel trajedilerin toplumsal olanın içinde nasıl eridiğini gözler önüne seriyor. Başka Gökyüzü, bir öğretmenin uzak bir köy okulunda “öteki”yle tanışarak onu anlamasının ve sevmesinin hikâyesi. Yeni bir dünyanın var olabileceğine ve her şeyi değiştirebileceğine duyduğu inançla giriştiği mücadelenin umut dolu tasviri.

İlhami Sidar kalemindeki ahengi korurken bütüncül bir dünya tahayyülünün aydınlık sabahlarını resmediyor.


Seksenler öncesi olduğunu tahmin ettiğimiz bir tarihte Doğu'da, Batman'daki Hamduna köyünde geçiyor hikayemiz. Dağların ardında, her şeyden uzak, herkesten soyutlanmış bir Ezidi köyüne yolculuk ile başlıyor. Öğretmen olarak atandığı köye yaptığı yolculuğunu ve sonrasında yaşadıklarını aktarıyor anlatıcımız. Kök salmış değer yargılarına inat köydeki insanları tanımak, inançlarını anlamaya çalışmak ilk önceliği oluyor öğretmenin.

"Çocukluğumuzun en heyecanlı zamanlarında bize hep ödünç şeyler giydirildi; ödünç dil, ödünç tarih, ödünç yaşam…"

Dışlanan, toprakları elinden alınan bir halkın yaşadığı acılara dikkat çekiyor yazar. Şiirsel ve etkileyici anlatım tarzı ile kitabı elimize alırken ummayacağımız şeyleri hissettirip hoşgörüsüzlüğün en saf halini ve başka bir gökyüzü altında değil, aynı gökyüzü altında nasıl başkalaştığımızı gösteriyor.

Yeni bir dini tanımak, halkın ezilmişliği, ülkenin siyasi kaosu, höşgörüsüzlük, önyargılar... bitmek bilmeyen bir karmaşa. Ve tüm bunların arasında filizlenen bir aşk.   

Öğretmen ile Ezidi kızı Hezar arasındaki aşk, göreceli olarak iyi ile kötüyü karşı karşıya getiriyor. Töreler, yargılar, eli kolu bağlı adalet sistemi... tüm bunların arasında güçlü bir kadın figürü çıkıyor karşımıza. Sivriliyor. Ve şaşırtıyor.

Başka Gökyüzü akıllara kazınacak kadar vurucu bir şey yaşatmıyor belki ama çok etkiliyor. 





Beni INSTAGRAMTWITTERFACEBOOK ve GOODREADS'te bulabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Yeni açtığım kişisel bloğuma desteğinizi ve önerinizi bekliyorum! Sevgiler.B
    www.benirva.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil